Bejcowanie mebli

Bejcowanie mebli to nie tylko sposób na zabezpieczenie ich powierzchni. Jest to ciekawa metoda dekoracyjna, dzięki której możemy dowolnie zmienić wygląd drewna – postarzeć lub zmienić jego kolor. Wszystko zależy od tego, jaką bejcę wybierzemy oraz tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jak prawidłowo powinno wyglądać bejcowanie mebli? Czy lepiej wykorzystać bejcę wodną czy spirytusową i jak powinno być przygotowane drewno do bejcowania?

Czym jest becja?

Bejca to rodzaj impregnatu do drewna, który dodatkowo barwi jego powierzchnię. Można użyć bejcy, która podkreśli naturalny kolor drewna lub całkowicie zmieni jego kolor przy jednoczesnym zachowaniu wyrazistego rysunku struktury drewna. Można też wybrać bejcę, która da efekt „starego” mebla. Dobrze dobrany produkt pozwoli też wyrównać koloryt drewna oraz zmniejszyć widoczność drobnych skaz, co szczególnie przydaje się w czasie renowacji mebli.

Jakie rodzaje bejcy można wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów bejc. Produkt należy dopasować do rodzaju drewna oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej wybierane są bejce: wodne, spirytusowe, rozpuszczalnikowe, woskowe, antyczne, nitro i lakierobejce.

W zależności od produktu jest on przygotowywany na bazie rozpuszczalników lub wody z dodatkiem barwników. Do renowacji mebli oraz większych powierzchni znajdujących się we wnętrzach poleca się użycie produktów na bazie wody, gdyż nie zawierają one w sobie substancji lotnych. Z kolei do bejcowania mebli ogrodowych można zastosować bejce rozpuszczalnikowe i lakierobejce, które będą lepiej chroniły drewno narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Entretien du bois

Jak przygotować drewniane meble do bejcowania?

Drewno do bejcowania musi być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim nie może być zbyt wilgotne. Najlepiej, aby wilgotność nie przekraczała 8-10%. Surowe drewno powinno być odpowiednio wypolerowane przy pomocy papieru ściernego, by powierzchnia była idealnie gładka. Z kolei jeżeli bejcowane będzie drewno wcześniej pokryte powłokami malarskimi należy je z nich dokładnie oczyścić. Drewno powinno też być odtłuszczone i wysuszone. W innym przypadku kolor uzyskany w czasie bejcowania może być niejednolity.

Jak nakładać bejcę na drewno?

Samo bejcowanie jest bardzo proste. Wystarczy do tego wcześniej przygotowane drewno oraz bejca, a także szmatka lub specjalny przyrząd do nakładania bejcy z gąbeczką na końcu. Bejcę można nakładać również przy pomocy pędzla, jednak o wiele lepiej sprawdzają się dedykowane do bejcowania akcesoria. Bejcę najlepiej nakładać okrężnymi ruchami nieco wcierając ją w drewno. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać kilka godzin, aby dokładnie wyschła. Jeżeli chcemy uzyskać głębszy kolor możemy nałożyć drugą warstwę, po czym odczekać ponownie do jej całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać, że bejcowane powierzchnie muszą być stosownie zabezpieczone. W tym celu trzeba wybrać lakier. Do pomieszczeń zaleca się lakiery wewnętrzne, które nie wydzielają substancji lotnych i nie mają charakterystycznego dla tradycyjnych lakierów, nieprzyjemnego zapachu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *