Co wyróżnia farby emulsyjne?

Myślicie o remoncie? Czy może jesteście w trakcie budowy lub ją kończycie? Z pewnością myślicie o zakupie farb, żeby pomalować nie tylko elewację, ale i ściany w poszczególnych pomieszczeniach. Kiedy planuje się malowanie, na dobry początek warto wiedzieć, że kolory to nie wszystko. Farby koniecznie trzeba dopasować też do rodzaju powierzchni i zastanowić się, czego dokładnie się od nich oczekuje.

Uniwersalne farby emulsyjne

Do najbardziej popularnych i uniwersalnych farb zaliczają się farby emulsyjne. Można stosować je tak samo na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Co je wyróżnia? W przeciwieństwie do farb rozpuszczalnikowych, farby emulsyjne można rozpuszczać wodą. Inny też jest ich skład chemiczny i właściwości.

Na farby emulsyjne składają się:

– spoiwo,

– wypełniacze,

– pigmenty,

– rozpuszczalniki,

– ewentualne dodatki.

Proporcje i rodzaj zastosowanych substancji różni się w zależności od przeznaczenia farby emulsyjnej. Te najnowsze, oferowane przez większość producentów, z powodzeniem nadają się do malowania podłoży różnego typu: cementowych, gipsowych, betonowych, wapiennych oraz mineralnych.

Farby emulsyjne i ich właściwości

Nowoczesne farby emulsyjne są trwałe, charakteryzują się dobrą przyczepnością, są odporne na ścieranie i zmywanie, a nawet mogą chronić ścianę przed rozwojem pleśni.

Wciąż można spotkać się z opinią, że farby emulsyjne są mniej trwałe od tych rozpuszczalnikowych. Obecnie to już mit, ponieważ doskonałej jakości farby dyspersyjne (czyli emulsyjne) są tak samo trwałe i wydajne. Mają też pewną przewagę nad farbami rozpuszczalnikowymi – mają zdecydowanie mniej intensywny zapach, a dodatkowo przepuszczają parę wodną, więc ściany dzięki nim mogą „oddychać”.

emulsyjne farby

Farby emulsyjne i ich rodzaje

Farby emulsyjne są obecnie najbardziej popularne, jednak również i w obrębie tej grupy można wyróżnić kilka rodzajów. Kiedy więc najlepiej zastosować farby akrylowe, kiedy winylowe, a kiedy zdecydować się na lateksowe? Różnice między nimi tkwią oczywiście w składzie chemicznym i właściwościach.

Popularne farby emulsyjne akrylowe są mają bardzo szerokie zastosowanie. Można nimi malować podłoża z gipsu, betonu, tynku a nawet tworzyw sztucznych. Jako spoiwo w farbach akrylowych wykorzystywana jest żywica akrylowa. Zaliczane do tej grupy farby mają zazwyczaj dobre właściwości kryjące, można je zmywać, doskonale też przepuszczają parę wodną.

Farby emulsyjne winylowe znacznie się już od nich różnią. Spoiwem w ich przypadku nie jest żywica, a polioctan, albo polichrorek winylu. Farby winylowe łatwo się zmywa, pomalowane nimi powierzchnie są gładkie, ale nie przepuszczają już tak dobrze pary wodne. Właśnie dlatego idealnie nadają się do malowania pomieszczeń, w których jest duża wilgoć. Farby emulsyjne winylowe produkowane są głównie z myślą o kuchniach, łazienkach albo pralniach.

Ostatnim rodzajem, jeśli chodzi o farby emulsyjne, są farby lateksowe. Podobnie jak w przypadku farb akrylowych i winylowych, inne jest spoiwo. W farbach lateksowych wykorzystuje się kauczuk. Substancja ta sprawia, że farba lateksowa jest elastyczna, świetnie przepuszcza parę, a malowane nią powierzchnie są wyjątkowo gładkie. Wielką zaletą farb lateksowych jest ich wyjątkowa trwałość. Nie tylko nie płowieją, ale i bardzo łatwo można usunąć z nich zabrudzenia. Właśnie dlatego tak dobrze sprawdzają się w przedpokojach, pokojach dziecka i we wszystkich pomieszczeniach odznaczających się dużym natężeniem ruchu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *