Czym się różni farba akrylowa od lateksowej?

Kiedy planujemy malowanie wnętrza, stajemy przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniej farby. Przede wszystkim musimy zdecydować się na właściwy odcień, ale równie ważny jest rodzaj farby. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, wśród nich najbardziej popularne są farby akrylowe i lateksowe. Który produkt będzie odpowiedni?

Dlaczego wybór odpowiedniej farby jest taki ważny?

Malowanie ścian i sufitów wymaga odpowiedniej farby. Zanim podejmiemy decyzję, musimy określić, czy w pomieszczeniu, które będzie malowane, jest duża wilgoć (tak jest na przykład w łazience), czy może łatwo w nim o plamy, a może jest tam duże nasłonecznienie. Innej farby potrzebują powierzchnie we wspomnianej łazience, a jeszcze inna jest potrzebna w kuchni, gdzie łatwo o plamy. Najczęściej używane są farby akrylowe i lateksowe.

Czy się różnią farby akrylowe od lateksowych?

Na polskim rynku najczęściej spotyka się farby emulsyjne akrylowe i akrylowo-lateksowe. Emulsja to dobrze wymieszana i rozpuszczana w wodzie porcja składników tworzących farbę. Do składników należą między innymi biel tytanowa, która sprawia, że farba dobrze kryje, a pigmenty są nośnikiem koloru. Farby lateksowe, mimo swojej nazwy, wcale nie zawierają lateksu. W składzie mają więcej emulsji żywicznych, co sprawia, że mogą mieć gładką powierzchnię i bardzo łatwo się nakładają. Jeśli kupimy farbę dobrej jakości, wystarczy pomalować raz, ale producenci zalecając dwukrotne nakładanie powłoki malarskiej. W porównaniu do farb akrylowych, emulsje lateksowe wysychają znacznie szybciej i już po czterech godzinach można nałożyć następną warstwę. Przede wszystkim są znacznie bardziej odporne na szorowanie i działanie wody, więc zaleca się ich stosowanie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian. Farby lateksowe są również zalecane do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń. Ściana nimi pomalowana zachowa oryginalny kolor przez siedem lat, a w  przypadku farb akrylowych czas ten nie przekracza trzech lat.

farba akrylowa a lateksowa
Farba akrylowa i lateksowa

Którą farbę wybrać?

Farby akrylowe również są odporne na szorowanie i nadają ścianie delikatny połysk. Ponadto farby tego typu są dużo tańsze, więc jeśli chcemy pomalować sypialnię czy salon, zdecydujemy się na farby akrylowe dobrej jakości. Jeśli w pokoju nie ma dużego nasłonecznienia również można z powodzeniem zastosować farby tego typu, co obniży koszty remontu. Farbami lateksowymi nie trzeba również malować sufitów, ale będą zdecydowanie lepszym wyborem, gdy chcemy pomalować łazienkę i kuchnię.

Warto pamiętać, że z farbami jest jak z butami. Droższe i lepszej jakości będą nam służyć dłużej, a każdy remont wiążę się z kolejnymi kosztami. Warto więc wydać nieco więcej, by dłużej cieszyć się pięknymi, czystymi ścianami.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *