Elewacja domu. Jaki tynk?

Wygląd zewnętrzny domu jest jego istotnym elementem. Połyskująca dachówka, kolor i faktura ścian, czasem okiennice albo kolorowe obramowanie okien decydują o urodzie budynku. Duży kontrast między kolorami tynku elewacyjnego i dachu może optycznie dom „wyciągnąć” albo wręcz przeciwnie – sprawić, że nasz dom będzie wydawał się niewielki.

Dom musi mieć charakter

Każdy właściciel domu marzy, by był on wyjątkowy. To zrozumiałe, że ciesząc się z faktu jego posiadania chcielibyśmy, by podobał się innym. Wybierając okładzinę swojego domu, poza własnym gustem i potrzebami trzeba także wziąć pod uwagę otoczenie. Nowoczesna linia architektoniczna ze szkła i metalu nie wkomponuje się w krajobraz sielski – wiejski. Podobnie dom wykończony drewnem elewacyjnym, z okiennicami i zdobieniami etno może nie wyglądać dobrze w otoczeniu nowoczesnych brył w najbliższym sąsiedztwie. Oczywiście zawsze można wykończyć dom zachowawczo, kładąc ceglastą dachówkę i biały tynk elewacyjny. Jednak coraz więcej inwestorów szuka oryginalniejszych rozwiązań, a producenci chemii budowlanej prześcigają się w dostarczaniu coraz doskonalszych produktów.

Tańszy czy droższy tynk elewacyjny?

Budowanie domu to spora inwestycja i często właściciele, mając ściśle określony budżet, szukają możliwości zmniejszenia wydatków. Ci, którzy szczęśliwie budowę zakończyli i mieszkają od dłuższego czasu w swoich wymarzonych domach są zgodni, że podczas budowy na wielu elementach nie powinno się oszczędzać. Można kupić tańsze meble czy opóźnić zagospodarowanie ogródka, ale wszystko to, czego później wymienić się nie da powinno być dobrej jakości. Stąd mury, rozwiązania techniczne, instalacje i dach robi się raz na zawsze. Tynki elewacyjne to trudny do wymiany składnik domu. Warto więc nad ich wyborem się pochylić. Tynki mineralne są stosunkowo tanie, ale trzeba je malować farbami elewacyjnymi (są nasiąkliwe), więc nie można pominąć wyższej ceny wykonawstwa. Elastyczną i odporną na uszkodzenia powłokę utworzy tynk akrylowy. Pokrycie takim tynkiem elewacji jest proste i szybkie, ale przed położeniem mury muszą całkowicie wyschnąć, bo akryl jest słabo paroprzepuszczalny. Tynki silikatowe łączą w sobie zalety tynków mineralnych i akrylowych, ale wymagają staranności przy nakładaniu oraz suchej pogody, bo łatwo chłoną wodę. Najdroższe są elewacyjne tynki silikonowe, ale też są uważane za najlepsze. Bardzo trwałe, elastyczne, paroprzepuszczalne, ale nie nasiąkające wodą. Mają również rzadką cechę, że pod wpływem deszczu same się oczyszczają.

Choć w czasie stawiania domu podejmuje się wiele poważnych decyzji, choć sam proces budowy jest długotrwały i stresujący, to w dniu wprowadzania się, radość i satysfakcja są przeogromne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *