Farby do zadań specjalnych. Czym są i gdzie stosować?

Farby do zadać specjalnych. Czym są i gdzie stosować

Wyremontowanie mieszkania albo domu to zawsze wyzwanie. By efekty remontu były zadowalające i trwałe, koniecznie trzeba zadbać o przygotowanie do remontu i zainwestować w dobrej jakości materiały i narzędzia. Chociaż detale mają znaczenie, to jednak w remontach szczególnie ważne są farby. To one decydują o pierwszym wrażeniu, jak i o tym, jak długo wnętrza będą schludnie wyglądać.

Idealna farba do łazienki, kuchni i przedpokoju

Farby powinny zapewnić nie tylko kolor. Ważne są też ich fizyczne właściwości. Jest to istotne szczególnie w problematycznych pomieszczeniach. Wyzwaniem dla producenta jest stworzenie idealnej farby do łazienki. Równie kłopotliwe jest znalezienie dobrej farby do pomalowania pokoju dziecka i przedpokoju. Podczas gdy dłużej warto zastanowić się nad wyborem koloru farby i producenta, to w jednej kwestii nie trzeba mieć wątpliwości. Do malowania kłopotliwych pomieszczeń zdecydowanie najlepiej sprawdzają się farby lateksowe. W swoim składzie mają więcej spoiwa niż farby emulsyjne, dzięki czemu są bardziej odporne na ścieranie i szorowanie. Nawet jeśli na ścianie pojawią się zabrudzenia, to można je łatwo usunąć lub zmyć – gąbeczką lub ścierką.farby do zadań specjalnych

Jakie farby na nierówną powierzchnię?

Farb lateksowe mianuje się często farbami do zadań specjalnych. Ale ta grupa jest znacznie większa i zaliczyć do niej można też inne rodzaje farb. Rewelacyjne są np. farby strukturalne. Malowanie nimi nie daje gładkiej powierzchni. Przeciwnie na ścianie układa się nieregularny wzór z charakterystycznymi grudkami. Tego typu farba doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie ściany są nierówne, mają liczne garby i pęknięcia. Farba strukturalna potrafi je skutecznie zamaskować, a gładzenie ścian nie jest już konieczne. Farby strukturalne pozwalają więc zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, bo nie ma konieczności kupowania dodatkowych materiałów do przygotowania ścian do malowania. Ale niestety farby strukturalne mają też jedną zasadniczą wadę – wybór kolorów jest tu bardzo ograniczony. Można co prawda pociągnąć ściany farbą strukturalną, a na nią położyć barwną warstwę, ale to już dodatkowe niepotrzebne koszty i praca.

Jak uzyskać zadowalający efekt w salonie?

Do grupy farb do zadań specjalnych można jeszcze zaliczyć farby dekoratorskie, których pojawia się coraz więcej. Tego typu farby zapewniają bardzo ciekawy efekt malowania. Jeśli wybierze się ten rodzaj farby, nie uzyska się jednolitej powierzchni. Efekt bywa nierzadko zaskakujący. Farby dekoratorskie mogą świetnie naśladować kamień, cegłę, goły tynk, a nawet kamienie szlachetne. Wszystko zależy od tego, do jakiego efektu się dąży. By jednak takie malowanie się udało, trzeba odpowiednio się do niego przygotować. Najczęściej wartościowe porady i filmy instruktażowe jak radzić sobie z farbą dekoratorską można znaleźć online. Wiele cennych informacji o aplikacji farby daje też zazwyczaj sam producent. Trzeba tylko dokładnie zapoznać się z zapisami na etykiecie opakowania. Farby dekoratorskie są już tak dopracowane, że nie tylko świetnie wyglądają po wyschnięciu, ale nawet laikowi nie sprawiają większych problemów przy malowaniu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *