Farby do zadań specjalnych – do kuchni, łazienki, betonu

Przeprowadzenie remontu wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. W przypadku wnętrz o podwyższonej wilgotności, czy wręcz tzw. mokrych oraz wysoce eksploatowanych, w których temperatura jest nieco niższa, często zastanawiamy się jak je wykończyć. W kuchniach, łazienkach oraz garażach czy spiżarniach rezygnujemy z malowania na rzecz wykładzin i płytek ceramicznych. Czy faktycznie trzeba obawiać się malowania ścian w tych pomieszczeniach? Oczywiście, że nie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to wykorzystanie przeznaczonych do tego rodzaju wnętrz farb – farb do zadań specjalnych.

Farby do zadań specjalnych, czyli jakie?

Farby do wyżej wymienionych wnętrz powinny oprócz właściwości dekoracyjnych cechować się niską zawartością substancji lotnych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a także zawierać w sobie składniki podnoszące ich odporność na ścieranie, wilgoć czy powstawanie grzybów. Tego rodzaju farby powinny też być odporne na ścieranie na sucho oraz mycie na mokro. Wielu producentów do farb wykorzystywanych w kuchniach czy łazienkach dodaje substancje zapobiegające rozwoju bakterii i grzybów na malowanej powierzchni. Wybierając farbę do tego rodzaju pomieszczeń warto też zwrócić uwagę na to, czy będzie ona przepuszczała powietrze, aby ściana mogła „oddychać”.

Farby do zadań specjalnych - do kuchni, łazienki, betonu

Jakie farby wybrać do kuchni?

Kuchnia zaliczana jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Oznacza to, że w takim pomieszczeniu występuje woda jedynie w postaci pary wodnej. Farba nie będzie miała tutaj bezpośredniego kontaktu z wodą. Jednak w kuchni występuje duże nasycenie pary wodnej, co może prowadzić do rozwoju mikroorganizmów na powierzchni ścian. Oprócz tego ściany w kuchni narażone są na zabrudzenia i zatłuszczenie. Dlatego do malowania ścian w tym pomieszczeniu zaleca się wybór farb na bazie silikonów z dodatkiem substancji zapobiegających rozwojowi mikroorganizmów (do farb dodaje się związki przeciwgrzybiczne i żywice). Do kuchni warto wybrać farby, które są odporne na mycie na mokro.

Jaką farbę wybrać do łazienki?

Łazienka, podobnie jak toaleta i pralnia są zaliczane do pomieszczeń mokrych, czyli takich, w których ściany i podłoga mają bezpośredni kontakt z wodą. W tego rodzaju pomieszczeniach najlepiej zastosować farby poliwinylowe, chlorokauczukowe, a także akrylowe z dodatkiem silikonów. Utworzą one na ścianie powierzchnię, która nie przepuści wilgoci w głąb muru. Dobrze, aby farby były odporne na ścieranie i mycie na mokro oraz zawierały w sobie środki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów na malowanej powierzchni. Zminimalizuje to ryzyko powstania pleśni na ścianie.

Jaką farbę wybrać do malowania betonu?

Do malowania betonu, szczególnie w miejscach narażonych na eksploatację warto zastosować farby rozpuszczalnikowe na bazie żywic uretanowo-alkaidowych. Farba taka doskonale trzyma się chropowatej powierzchni betonu i zabezpiecza jego powierzchnie. Dodatkowo można jako podkładu użyć specjalnego, szybkoschnącego oleju, który przed malowaniem farbą należy zmatowić, co pozwoli zwiększyć jego przyczepność.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *