Jak polerować drewniane elementy

Polerowanie drewna to zabieg, który wskazany jest zarówno w przypadku niewielkich przedmiotów, jak również dużych powierzchni. Dzięki niemu uzyskują bardziej atrakcyjny wygląd oraz specyficzny blask.

Jakie są zalety polerowania drewna?

Bez względu na to czy wykańczamy, czy też odnawiamy drewniany element, należy go wypolerować. Jest to jedyny sposób na to, żeby pozbyć się wszelkich nierówności lub wygładzić powstałe z biegiem czasu rysy.

Kiedy planujemy zakonserwować, zaolejować czy pomalować przedmiot lub powierzchnię wykonaną z drewna, należy najpierw użyć papieru ściernego. Dzięki temu późniejsze ruchy pędzlem lub wałkiem będą bardziej płynne. Poprawi to również przyczepność, a tym samym trwałość lakierowanej warstwy.

Jednak polerowanie drewna powoduje też, że może się ono wręcz świecić, pomimo tego, że nie jest pokryte żadnym lakierem. Dlatego zazwyczaj czynność ta wykonywana jest zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych.

Do zalet polerowania można zaliczyć również to, że nie jest ono bardzo trudne i nie zabiera zbyt wiele czasu. W związku z tym właściwie każdy może zająć się nim samodzielnie, zwłaszcza, że nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Jak polerować drewno?

Zanim zabierzemy się za polerowanie drewnianych przedmiotów, musimy dowiedzieć się co jest do tego potrzebne. Należy też zapoznać się z technikami polerskimi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że uszkodzimy powierzchnię, którą będziemy się zajmować.polerowanie drewna

Zasadniczo można wyróżnić dwie metody polerowania – ręczne oraz przy użyciu narzędzi. W tym pierwszym przypadku używamy pilników, ale przede wszystkim papieru ściernego. Może mieć on różną gradację, którą dobieramy w zależności od tego, jaką powierzchnię będziemy wygładzać. Grube uziarnienie, czyli od 30 do 60, sprawdza się dobrze wówczas, gdy chcemy usunąć stary lakier. Średnie, 80-100, przydaje się do wstępnego polerowania drewna. Jeśli chcemy dokładnie wyszlifować jakiś element, odpowiedni będzie papier ścierny o gradacji 120-180. Natomiast w razie potrzeby można skorzystać z jeszcze drobniejszego uziarnienia, nawet do 320.

Zazwyczaj papier ścierny nakładamy na klocek szlifierki. Natomiast stosuje się go również podczas pracy ze szlifierką czy przystawką na wiertarkę.  Do bardziej skomplikowanych oraz przeznaczonych do dużych powierzchni urządzeń, możemy zaliczyć cykliniarkę. Jednak powinna być ona obsługiwana przez specjalistę.

Podczas polerowania drewna pamiętajmy o tym, aby robić to równolegle do włókien. Często możemy spotkać się z opinią, że szlifowanie przed lakierowaniem powinno odbywać się na sucho, a potem usuwamy pył i przemywamy drewno. Jednak można również zwilżyć wygładzaną powierzchnię na ostatnim etapie pracy z papierem ściernym. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku drewna pochodzącego z drzew liściastych.

Precyzyjne oraz dokładne polerowanie jest ważnym elementem wykańczania rzeźb. Jeśli ktoś pasjonuje się wydobywaniem z drewna różnych kształtów, wówczas praca z papierem ściernym oraz pilnikiem jest dla niego twórcza i wciągająca.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *