Jak poprawnie zabezpieczyć podłogę drewnianą

Drewniana podłoga to piękna dekoracja w tradycyjnym stylu i praktyczne rozwiązanie gwarantujące trwałość. Wymaga jednak systematycznej konserwacji i zachowania odpowiednich środków, by zachować urok i swoje właściwości. Jak poprawnie o nią dbać?

Jak przeciwdziałać uszkodzeniom drewnianych podłóg?

Zastosowanie odpowiednich środków to nie wszystko. Aby ochronić drewnianą podłogę przed zniszczeniem należy zastosować się do kilku reguł, które pomogą przedłużyć jej żywotność.

Przede wszystkim, należy unikać chodzenia po drewnianej podłodze w butach na wysokim obcasie. Obuwie takie może poważnie niszczyć powierzchnie, gdyż nacisk z całego ciała koncentruje się na niewielkiej szpilce, która uderzając o podłoże narusza jego strukturę. Należy więc w miarę możliwości zakładać obuwie o bardziej miękkiej podeszwie.

Dobrym rozwiązaniem jest również założenie na podstawki mebli specjalnych nakładek wykonanych np. z filcu. Zabezpieczają one podłogę przed zarysowaniami przesuwanych mebli. Sprawcami tego typu uszkodzeń często bywają również dzieci bawiące się zabawkami i zwierzęta. Przed tymi czynnikami ciężko jest się uchronić w inny sposób niż stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających.

 

Jakich środków użyć do zabezpieczenia drewnianej podłogi?

Jednym ze sposobów ochrony drewnianych podłóg jest pokrycie powierzchni farbą lub bejcą. Są to środki, których działanie jest jednak nieznaczne. Ochrona za pomocą farby polega na nałożeniu na podłogę nieprzepuszczalnej powłoki. Można dzięki temu również zmienić kolor drewna, jednocześnie maskując jego słoje. Większą popularnością cieszą się bejce, ponieważ posiadają właściwość zmiany koloru drewna bez wpływu na jego fakturę. Wnikają głęboko w strukturę desek, barwiąc je „od środka”. Często zawierają w sobie składniki, które wpływają korzystnie na kondycję drewna.

Metodą bardziej skuteczną jest zastosowanie olejów. Jest to najbardziej naturalny ze sposobów, ponieważ w składzie preparatów znajdują się substancje oryginalnie produkowane przez drzewo. Oleje wnikają do głębokich struktur drewna, odżywiając go i odpowiednio nawilżając. Suche drewno jest bowiem bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. W podobnym celu stosuje się również specjalistyczne woski. Zaletą tych metod jest ich uniwersalność, oleje i woski można stosować do niemal każdego gatunku drewna. Wada to konieczność stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Czy lakier odpowiednio zabezpieczy drewniane powierzchnie?

Konieczność doboru środka do gatunku drewna może być postrzegana jako wada, ale w rzeczywistości dobre dopasowanie gwarantuje skuteczne działanie. Dlatego dużą popularnością cieszą się lakiery. Uznawane są one za jedne z najskuteczniejszych preparatów ochronnych.

Drewno pochodzące z drzew liściastych najlepiej zabezpieczyć lakierem poliuretanowym lub uretanowym. Powierzchnia pokryta takim lakierem jest odporna na pękanie i inne uszkodzenia. Drewno iglaste po uprzednim dokładnym oczyszczeniu, należy pomalować lakierem alkidowym lub uretanowym. W przypadku drewna egzotycznego, można stosować dowolny rodzaj lakieru, ale pod warunkiem zastosowania preparatu neutralizującego działanie olejków eterycznych, które mogą wpłynąć na niewłaściwe działanie środka.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *