Jaką farbą malować ściany?

Przygotowujesz się do gruntownego remontu mieszkania? Nie wiesz, od czego zacząć i nie masz pojęcia jakie farby będą odpowiednie do pomalowania wszystkich ścian? Na rynku masz dostęp do ogromnej gamy produktów: emulsje, farby akrylowe, wodorozcieńczalne i lateksowe. Jak dokonać dobrego wyboru?

Jakie farby do malowania ścian wybrać?

Podczas ostatecznego wyboru farby musisz zwrócić uwagę na jej jakość, siłę krycia, ilość żywicy akrylowej, a także kwestie związane z odpornością i dodatkową ochroną przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Porównując farby lateksowe z akrylowymi powinieneś wiedzieć, że ich skład zawiera większą ilość żywicy akrylowej, przez co ich działanie jest skuteczniejsze. W związku z tym ten rodzaj farby pomaga w wytworzeniu specjalnej powłoki ochronnej, która ma za zadanie ochronić ścianę przed zarysowaniami i wilgocią. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w większości łazienek i pozwala też ochronić ściany przed atakiem grzybów. Tego typu farby charakteryzują się dość szybkim czasem schnięcia, a stosując je masz możliwość stworzenia matowej, półmatowej lub lekko błyszczącej powierzchni. Farby krzemianowe zawierają wodne szkło potasowe i wyróżniają się wysokim wskaźnikiem paroprzepuszczalności w stosunku do farb akrylowych.

Malowanie ścian farbami

Charakterystyka farb, czyli wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Zanim wybierzesz się do sklepy, aby kupić odpowiednie narzędzia i farby podkładowe musisz wiedzieć na co zwracać uwagę, aby z powodzeniem wybrać odpowiedni rodzaj substancji do odświeżenia koloru ścian. Jednak pamiętaj, że to nie będzie wystraczające. Niezbędna jest wiedza o tym, jak malować skutecznie, aby osiągnąć pożądane efekty. Na co więc należy zwracać uwagę, aby nie żałować zakupu? Po pierwsze – wybór farby zależy od oczekiwanych efektów, dlatego musisz zastanowić się nad wyglądem swojej ulubionej przestrzeni i nad zmianami, które chcesz wprowadzić, aby nieco ją ożywić. Decydując się na lakierowatak bardzo istotne są odpowiednie decyzje dotyczące zakupu produktów. Jeśli masz wątpliwości, nie bój się rozmowy z wykwalifikowanym sprzedawcą lub fachowcem z Twojej okolicy. Najpopularniejszym i zarazem najczęściej wybieranym rozwiązaniem są farby akrylowe, które zapewniają właściwe krycie i jednocześnie są bardzo łatwe w użytku, nawet dla osób nie mających doświadczenia z remontem. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranych farb warto mieć na uwadze, że przydatna może być farba podkładowa lub renowacyjna. W dzisiejszych czasach farby klejowe i wapienne odchodzą do lamusa, dlatego warto znać charakterystykę poszczególnych rodzajów farb dostępnych w sklepach, aby wiedzieć jak łatwo wybrać tę, której szukasz. Nowością na rynku są farby tiksotropowe, których konsystencja jest gęsta i sprawia, że farba nie kapie z pędzla podczas malowania. Wiele osób decyduje się na taką inwestycje, a jeszcze inni uważają, ze farba lateksowa wystarczy do pomalowania ścian i odpowiedniego zabezpieczenia ich powierzchni przed zabrudzeniami.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *