Malarskie efekty dekoracyjne

Czasami spędzając czas w salonie czy gabinecie, mamy ochotę na zmiany w aranżacji wnętrza. Najprościej byłoby pomalować ściany na inny kolor, w sklepach jest ich duży wybór. Może jednak spróbować czegoś innego? Za pomocą dostępnych mas i narzędzi można zastosować efekty dekoracyjne, które zachwycą znajomych i domowników.

Dostępne w sklepach farby i masy dekoracyjne

Najłatwiejsze efekty dekoracyjne można stworzyć, używając do tego zwykłych farb emulsyjnych. Ponadto, na półkach sklepowych znaleźć można ogromny wybór farb strukturalnych, które zawierają w swoim składzie drobinki kwarcu. Dzięki temu składnikowi tworzą na ścianie lekko ziarnista fakturę. Farby te są bardzo gęste i w zależności od tego jakim narzędziem je nanosimy, mogą dawać różne efekty.

Inny rodzaj efektu uzyskujemy za pomocą farb laserunkowych. Są to preparaty składające się z dwóch elementów- bazy i kolorantów. Po nałożeniu na pomalowaną już ścianę, dają efekt opalizującej na perłowo ściany.

Oprócz farb mamy do dyspozycji również lakiery do zadań specjalnych. Jedne z nich po pomalowaniu dają efekt spękanych ścian, inne zawierają drobinki brokatowe w kolorze złota lub srebra. Niejedna mała księżniczka ucieszy się z migoczącej w jej pokoju ściany.

W tworzeniu efektów dekoracyjnych pomogą nam również tynki dekoracyjne. Dostępne są w postaci gotowych mas lub mieszanek, które rozrabia się z wodą. Najczęściej dają efekt trawertynu (skały osadowej) lub wapienia.

Efekty dekoracyjne
Efekty dekoracyjne

Jakie można uzyskać efekty farbą?

Wykonanie efektów dekoracyjnych za pomocą farb emulsyjnych jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w pożądane kolory farb i odpowiednie narzędzia (wałki, pędzle, szczotki lub rękawice). Malujemy ścianę jednym kolorem (wałkiem), a następnie za pomoc innych narzędzi malarskich nakładamy druga farbę. Można to zrobić za pomocą dwóch dużych okrągłych pędzli, odciskając kolorowe okręgi z farb, jeden przy drugim (używamy do tego koloru bazowego oraz drugiego przez nas wybranego). Kiedy użyjemy płaskiego pędzla, drugi kolor nanosimy lekkimi zamaszystymi ruchami dłoni. Po wyschnięciu farby nakładamy podobnie kolejną warstwę farbą o kolorze podkładu.

Do nanoszenia dodatkowego koloru farby można użyć szczotki, na przykład nanosząc ją okrężnymi ruchami, uzyskamy wówczas efekt kółek (jak różyczki kwiatów).Ciekawy efekt można uzyskać rozcierając farbę gumą do fugowania płytek.

Ostatnio bardzo modne stało się malowanie ścian w pionowe pasy. Wykorzystując do zaznaczenia powierzchni taśmę malarską, a następnie nanosimy farbę, tworząc motyw pasów. Modne stało się również malowanie drugim kolorem różnych motywów (np. liści, kwiatów, itp.) Do tego przydadzą się szablony, które można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach z farbami.

Dekoracyjne malowanie ścian daje bardzo niepowtarzalne efekty. Nie można jednak przesadzić z efektami. Często wystarczy zastosować efekty dekoracyjne  tylko na jedną ścianę lub do określonej wysokości. Dobrze, jeśli jest on tylko dodatkiem i nie przytłacza całego wnętrza.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *