Najczęstsze błędy przy impregnacji drewna

Któż nie marzy o pięknej, drewnianej altanie w ogrodzie albo tarasie ozdobionym skrzynkami z kwiatami. Gdy zaczynamy marzenia realizować, kupując odpowiednie drewno, projektując, dobierając narzędzia niezbędne przy budowie altany czy tarasowych balustrad, nie zapominajmy o preparatach do impregnacji, bo ich właściwy dobór zaważy na długiej żywotności drewnianych elementów ogrodowej architektury. 

Poznaj właściwości surowca

Drewno trzeba starannie wybrać, zgodnie z przeznaczeniem, bowiem gatunki różnią się twardością, ciężarem, podatnością na ścieranie, wytrzymałością obciążeń. W zależności od tego, czy drewniana konstrukcja będzie wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, czy będzie wyposażeniem domu, dobiera się preparaty do impregnacji. Każdy z nich ma chronić drewno przed pleśniami, grzybami i owadami, ale niektóre mają dodatkowo cenne właściwości – chronią przed wilgocią, płowieniem koloru pod wpływem słońca, ścieraniem powierzchni. Inną substancję ochronną nakłada się na surowe drewno, a inną stosuje do impregnacji drewna wcześniej zabarwionego bejcą.

Zawsze trzeba dokładnie przeczytać etykietę środka do konserwacji i przestrzegać instrukcji producenta.

Impregnacja to nie pacykowanie

Drewno do zakonserwowania musi być starannie przygotowane. Trzeba je dokładnie oczyścić, następnie zeszlifować, najpierw grubszym, a potem drobniejszym papierem ściernym, by powierzchnia była gładka.  Zanim rozpoczniemy impregnację upewnijmy się, że drewno jest zupełnie suche. Nawet lekko wilgotne może nie przyjąć preparatu lub wchłaniać go nierówno. Gdy konserwujemy drewno na otwartej przestrzeni zwróćmy uwagę, czy temperatura powietrza mieści się w granicach 5 do 25 stopni Celsjusza, bo wyższa lub niższa może zmienić konsystencję impregnatu. Częstym błędem popełnianym przy impregnacji jest zły dobór narzędzi. Do dużych powierzchni lepiej używać wałka niż pędzla. Wałek nie pozostawia smug, a preparat rozprowadza równomiernie. Do malowania drobniejszych elementów drewnianych, krawędzi, zakamarków i zagłębień używa się pędzli. Ich rodzaj także nie jest bez znaczenia, bo do impregnatów na bazie wody nie używa się pędzli z naturalnego włosia (zbyt mocno wchłaniają preparat), które z kolei świetnie się sprawdzą w przypadku impregnatów rozpuszczalnikowych. Jeśli stosowany preparat trzeba położyć dwu lub trzykrotnie, trzeba cierpliwie poczekać na wyschnięcie każdej z warstw, zanim położy się następną, by zachować właściwości konserwujące impregnatu.

Choć impregnacja drewna jest czynnością dość czasochłonną i wymaga nieco cierpliwości, to zostanie ona nagrodzona. Dobrze zakonserwowane drewno przetrwa w nienaruszonym stanie kilka lat.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *