Nowoczesna kuchnia

Tak jak w przypadku ubrań, podróży czy każdej innej dziedziny naszego życia, również wystrój domu i oczywiście kuchni, podlega modzie i trendom. Poddanie się im bez reszty jest nico szalone, ale z pewnością sporo rozsądku jest w podpatrywaniu i stosowaniu we własnym domu nowoczesnych rozwiązań i pomysłów na nowoczesne meble do kuchni. Zobacz, jakie kuchnie są modne dzisiaj.

Główne zasady urządzania kuchni

W domach i mieszkaniach naszych rodziców i dziadków kuchnia często stanowiła osobne pomieszczenie. Dziś, w nowobudowanych mieszkaniach i domach kuchnia zwykle łączy się z innym pomieszczeniem – jadalnią czy salonem, pokojem dziennym. Ma to mnóstwo zalet – nie trzeba podróżować z talerzami przez cały dom, ale  takie rozwiązanie zmusza też do maksymalne ukrywania tego, co w osobnym pomieszczeniu nikomu nie przeszkadzało na blacie kuchennym – wonne przyprawy, otwarte półki ze stosem herbat i różnymi gatunkami kawy czy koszyki z drobiazgami. Dzisiejszy design dąży raczej do maksymalnego chowania wszystkiego w zabudowie. Inne założenia to ergonomia – wygoda poruszania się po kuchni, pojemne szafki i szuflady. Liczy się też funkcjonalność – dobre rozplanowanie przestrzeni, by nie nosić obierków prze całą kuchnię do śmietnika po drugiej stronie blatu roboczego itp.

Najnowsze trendy

Współczesne meble do kuchni to przede wszystkim jednolite, pastelowe kolory – kremowy, biały, ale też seledynowy czy liliowy. Nie jest konieczne drewno czy jego imitacja, raczej wysoki połysk, lakier –lśniący i czysty. Dobrze widziane w nowoczesnej kuchni są całe, jednolicie zbudowane ściany, nawet z ukrytymi łączeniami mebli czy bez uchwytów, z otwieraniem na dotyk. Dotyczy to również sprzętów kuchennych – nieużywany aktualnie piec czy okap powinien być wręcz niewidoczny. Zaszaleć można z płytkami ściennymi – mogą stanowić wielkie wzory, całe kafelkowe obrazy czy na odwrót – mozaiki z malutkich elementów niczym w greckiej łaźni.

Designerskie dodatki

Nie może również zabraknąć dodatków w mocnych kolorach – czerwieni, czerni, żółtym. Pasują tu również metalowe czy druciane miski na owoce. W tak sterylnej przestrzeni można też umieścić dodatki z wikliny, słomy, drewna – naturalne materiały ocieplą całą kuchnię. Można również poszaleć z lampą czy oświetleniem punktowym, choć podświetlane meble pomału już odchodzą do przeszłości.

Współczesna moda na meble do kuchni jest wyjątkowo funkcjonalna i korzystna. Pomaga dobrze zaaranżować przestrzeń, bo można w niej było poszaleć kulinarnie, a nawet stylowo przyjąć.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *