Pierwsze sztućce dla najmłodszych

Nauka jedzenia sztućcami jest niezwykle trudnym zadaniem dla dopiero poznającego świat maluszka. Dlatego, by proces ten był dla niego jak najmilszym oraz mało skomplikowanym procesem, warto jest zagwarantować mu odpowiedni zestaw sztućców. Czym więc kierować się podczas wyboru oraz jakie kryteria powinny spełniać pierwsze sztućce dla dziecka?

Bezpieczne sztućce czyli jakie?

Najważniejszym kryterium według którego należy się kierować podczas kupna sztućców dla najmłodszych dzieci, są przede wszystkim aspekty związane z ich bezpieczeństwem oraz zdrowiem. Niestety niektórzy producenci dopuszczają się praktyk, które mogą zmylić klienta. Chodzi tu o wygląd sztućców, które kreowane są na dziecięce – kolorowe barwy, postaci ze znanych bajek, niewielkie rozmiary. Jednak nie spełniają one wymaganych atestów, które dopuszczają te przedmioty do kontaktu z maluszkami.

Dlatego podczas zakupów sztućców należy zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważne są parametry, które określają wiek dzieci, które mogą mieć kontakt ze sztućcami. Niekiedy są to oznaczenia w postaci znaczka, a niekiedy słowny opis. Na pewno każda mama spotkała się z produktem, który na opakowaniu posiadał symbol przekreślonej smutnej minki dziecka z opisem 0-3. To znak, który określa, że z towaru mogą korzystać wyłącznie dzieci powyżej 3 roku życia. Maluchy poniżej 3-go roku życia, które mają kontakt z takim produktem mogą wyrządzić sobie krzywdę, ponieważ nie są one przystosowane do ich umiejętności i poziomu rozwoju.

To samo tyczy się sztućców – jeśli posiadają one jakiekolwiek przeciwskazania mówiące o tym, że są nieodpowiednie dla dziecka w danym przedziale wiekowym, nie należy ich kupować. W takich oznaczeniach zamyka się wiele ostrzeżeń czy treści, np. te sztućce mogą mieć z bardzo ostre krawędzie, mają rozmiar niedopasowany do niewielkich rozmiarów rączki.

Ponadto uwagę należy zwracać również na skład sztućców. Powinny być one wolne od takich elementów jak BPA, PCV, bisfenolu A, kadmu chloru czy ołowiu. Ponadto muszą być zgodne z atestami obowiązującymi w Europie: EEC, który jest odpowiednikiem amerykańskiego FDA. Ze względu na fakt, iż mowa tu o sztućcach, na ich opakowaniu musi adnotacja, że mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością.

Jakie wybrać wzornictwo sztućców dla dzieci?

My dorośli postrzegamy rzeczywistość w zupełnie inny sposób, niż dzieci. Dla nich znaczenie ma niemal każdy element i szczegół. Zwykła srebrna łyżeczka oczywiście również może je zainteresować, jednak o wiele ciekawsze będą zgoła odmienne aspekty. By zapewnić im odpowiednie dla ich rozwoju bodźce, należy wybierać sztućce, które będą emanowały bogactwem kolorów i wzorów. 

Małe dzieci nie mają tak dobrze wyostrzonego wzroku jak dorośli, dlatego odpowiednie będą jaskrawe, wręcz neonowe kolory. Ponadto, by zachęcić takiego malucha do korzystania ze sztućców, warto również sięgać po komplety, posiadające wzornictwo, na którym pojawiają się postaci z ulubionych bajek dziecka.

Rynek bogaty jest również w propozycje, które mają różnorodne kształty rączek. Oczywiście nie powinny one być niewygodne w trzymaniu, jednak nietypowe kształty pozwolą im na zachowanie nieco większej uwagi na czynności, jaką jest nauka obsługi sztućców.

Z jakiego tworzywa powinny być wykonane sztućce dla dzieci?

Oczywistym jest fakt, że nie należy podawać dziecku takiego przedmiotu jak srebrna łyżeczka. Sztućce malucha powinny być wykonane z materiałów, które będą twarde na tyle, że umożliwią wbijanie np. widelca w jedzenie, ale jednocześnie nie spowodują dziecku krzywdy i nie będą zbyt ostre. Idealnym połączeniem będzie np. plastikowa góra sztućców i gumowa rączka.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *