Podłoga drewniana  – czym malować?

Chcąc zadbać o jak najlepszą jakość podłogi drewnianej często nie wiesz jakich preparatów użyć, aby ją odpowiednio zabezpieczyć. Obecność wielu rozmaitych środków przeznaczonych do pielęgnacji tego rodzaju podłóg sprawia wciąż wiele dylematów. Co wybrać: lakier czy olej?

Lakierowanie podłogi – Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nie bez powodu coraz więcej ludzi decyduje się na wybieranie podłóg drewnianych, które są efektowne i pozwalają na łatwą pielęgnację. Aby jak najdłużej zachować naturalne piękno drewna musisz wiedzieć jak starannie je zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi. Jednak mnogość środków pielęgnacyjnych dostępnych na rynku sprawia, że w głowie rodzi się pytanie: Czym malować drewnianą podłogę?. Lakierowanie drewna to proces dość łatwy, z którym każdy sobie poradzi przestrzegając ogólnej instrukcji nanoszenia lakieru i trzymając się zasad związanych z prawidłowym malowaniem drewnianych powierzchni. Powłoka lakieru jest bardziej trwała, dzięki czemu jest odporniejsza na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że taka podłoga drewniana się nie starzeje, jeśli znajduje się wewnątrz budynku. Każdy lakier musi być dopasowany do gatunku drewna, dlatego warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na ostateczne zakupy. Do drewna liściastego najlepsze są lakiery elastyczne takie jak uretanowo-alkidowe lub poliuretanowe. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie specjalnej warstwy podkładowej.

Olej czy lakier – Co wybrać?

Istnieją dwa rodzaje preparatów – lakiery i oleje, które charakteryzują się zupełnie różnymi właściwościami. Lakiery wodne pozwalają na zachowanie najbardziej naturalnego wyglądu drewna i należą do grupy najczęściej kupowanych produktów. Nic dziwnego, że są polecane również przez sprzedawców i wyróżniają się ceną. To opcja odpowiednia dla tych, którzy poszukują taniego, ale sprawdzonego produktu do codziennej ochrony drewnianej podłogi. Pod względem dodatkowych wymogów pielęgnacyjnych to właśnie lakiery są najbardziej opłacalną inwestycją, ponieważ czyszczenie podłogi jest łatwiejsze i prostsze. Wybierając lakiery do drewna musisz mieć na uwadze również to, aby wybrać odpowiedni preparat z uwzględnieniem rodzaju drewna i ogólnego przeznaczenia. W przypadku, gdy wybierasz olej do podłogi drewnianej konieczny jest zakup dodatkowych i bardzo kosztownych preparatów, które są niezbędne do przeprowadzenia czynności zabezpieczających jego powierzchnię. Atutem oleju do drewna jest uniwersalny charakter, co oznacza, że można go stosować we wszystkich pomieszczeniach i pasuje do każdego rodzaju drewna. Zdecydowanym minusem olejów jest to, że podkreślają niedoskonałości podłoża podkreślając również słoje drewna, dlatego jego wybór należy odpowiednio przemyśleć. Ponadto olejowanie to skomplikowany proces, który wymaga dokładnie wycyklinowanej podłogi. W przeciwnym razie możesz osiągnąć zupełnie inny efekt od oczekiwanego. Lakierowanie drewna wymaga przemyślanych decyzji i precyzyjnych ruchów, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które ułatwią nam równomierne rozprowadzenie wybranego preparatu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *