Poznajemy paletę kolorów farb

Remont bywa wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy planuje się urządzić domowe pomieszczenia od nowa. Chociaż wnętrzarstwo może okazać się wyjątkowo wciągającą pasją, to jednak wcale nie tak prosto jest pomysły przełożyć na rzeczywistość. Tym bardziej, że w grę wchodzą jeszcze koszty, zasoby czasowe oraz potencjał mieszkania. Najlepsze efekty przy remontach można uzyskać, wybierając drogę środka. Ale i w tym wypadku od razu problematyczna może okazać się nawet paleta kolorów dostępnych farb.

 

Kłopotliwe nazewnictwo

Wiodących producentów farb jest obecnie co najmniej kilku. Każdy z nich ma w swojej ofercie różne rodzaje farb, inna jest też u każdego dostępna paleta kolorów. Laik jednak może mieć problem ze zdecydowaniem się na konkretną farbę, bo nazwy bywają mylące. Próżno już szukać białych, brązowych, beżowych czy np. niebieskich farb. Zamiast tego można spotkać się z waniliową bielą, odmianami lazuru, błękitów czy znaleźć kilkanaście odcieni bieli. Jak w tej mnogości barw, które mieści w sobie już praktycznie paleta kolorów od każdego producenta można znaleźć ten idealny kolor do swojego mieszkania? Pomocne w tym wypadku mogą okazać się nie tylko kobiece wskazówki, ale przede wszystkim duże karty z próbnikami. Można na nich zobaczyć, jak dana farba będzie prezentować się na ścianie. Mimo wszystko jednak warto zachować ostrożność. Na niewielkim fragmencie próbnika dany kolor będzie wyglądał na pewno inaczej niż na całej ścianie, a ważne jest jeszcze sklepowe oświetlenie.

Koniecznie też trzeba patrzeć na informacje dotyczące wykończenia. Niektóre farby są matowe, inne mają delikatny połysk. Warto o tym pamiętać przy wyborze konkretnego produktu. paletę barw można poznać na http://www.malfarb.pl/kolory/paleta

colorful wild color splash isolated on white background

Czy paleta może być jednolita, ale z pomysłem?

W polskich domach i mieszkaniach pomieszczenia są zazwyczaj jednolite. Niezmiennie popularne są intensywne kolory, ale z drugiej strony przybywa zwolenników znacznie bardziej stonowanego i spokojniejszego stylu skandynawskiego. Hitem w sklepach jest więc paleta kolorów naturalnych, w których dominują brązy, beże i odcienie szarości. Nawet jednak jeśli postawi się na prostotę i minimalizm, to aranżacje wcale nie muszą być nudne. Zawsze przecież można zdecydować się na ozdobniki ścian, które umieści się przy drzwiach albo we wnękach.

 

Kiedy zaczyna się myśleć o kontrastach?

Gdy jednak mimo wszystko stonowana paleta kolorów to za mało i myśli się raczej o kolorystycznych kontrastach, to śmiało można eksperymentować. Tu jednak trzeba już uważać. Jeśli rzeczywiście wybiera się dwa różne kolory, to warto zatroszczyć się, by wzajemnie wydobywały i podkreślały swój urok. Uniwersalne są praktycznie odcienie szarości. Śmiało można je zestawiać ze słonecznym żółtym, różami, fioletami, odcieniami niebieskiego czy nawet czerwieni. Więcej uwagi wymagają już natomiast beże i brązy. Paleta kolorów bardzo często uwzględnia te barwy w tonacji chłodnej i ciepłej. Dobierając drugi kolor, warto więc o tym pamiętać.

Przy tworzeniu kontrastów dobrze jest też patrzeć na efekt wykończeniowy, a przede wszystkim dobrze zastanowić się, którą farbą pomaluje się które ściany. W aranżacjach wnętrz mogą one nie tylko ze sobą ładnie kontrastować, ale i optycznie rozjaśniać albo powiększać pomieszczenie.

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *