Problem pyłów przy gładzi szpachlowej

Nowy dom czy mieszkanie w stanie deweloperskim wymagają wykończenia. Trzeba położyć podłogi, wstawić drzwi wewnętrzne i pomalować ściany. By z łatwością przyjmowały farby i dekoracje, muszą być idealnie równe. Umiejętnie położona gładź szpachlowa uczyni ściany gładkimi jak lustro.

Naprawia i wygładza

Gipsowanie ścian często wykonuje się także w starych domach, podczas generalnego remontu. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku panowała moda na tak zwanego „baranka” na ścianach. Mieszkania tak wykończone robiły wrażenie brudnych. Zresztą nie było to tylko wrażenie, bo na „baranku” szybko osiadał kurz. By stare wnętrza oczyścić, a ściany wykończyć nowocześnie, nie pozostaje nic innego jak porządne szlifowanie ścian, a następnie położenie gładzi szpachlowej.

Kładzenie gładzi czasem nazywane jest gipsowaniem, bo najczęściej do wygładzania ścian używa się gipsu (naturalnego lub syntetycznego). Większość, nawet starannie położonych gładzi, po wyschnięciu wymaga szlifowania. Szczególnie na ścianach, które będą mocno oświetlone słońcem albo sztucznym światłem. Takie podświetlenie uwypukla nawet najdrobniejsze nierówności. Szlifuje się przy użyciu papieru ściernego. Chyba nie trzeba nikomu uświadamiać, jak wielka ilość pyłów powstaje podczas tej pracy. Aby wygładzone, zaszpachlowane ściany można było zacząć malować, trzeba powierzchnię murów i całe pomieszczenie dokładnie odpylić.

Nie wszystkie gładzie szpachlowe wymagają szlifowania

Na rynku jest kilka rodzajów szpachli. Nie wszystkie trzeba po wyschnięciu szlifować, nie każda wymaga przed położeniem farby gruntowania. Dostępne są produkty w postaci proszku do samodzielnego rozrobienia wodą oraz można kupić gotowe masy szpachlowe. Wybór odpowiedniego produktu zależy od podłoża, które chcemy wygładzać oraz rodzaju farby, którą pomalujemy ściany.

Gładzie gipsowe nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności (łazienki, pralnie), bowiem gips chłonie wodę i parę wodną, ale też może powodować korozję stalowych elementów pralek czy innych urządzeń AGD. Niektóre szpachlowe gładzie gipsowe nie wymagają szlifowania, ścianę pokrywa się tylko jedną warstwą produkty, ale powinien to robić doświadczony fachowiec.

W łazienkach i pralniach można pokryć ściany gładzią cementową, która nie wchłania wilgoci nadmiernie i nie wymaga szlifowania. Ma jednak tę wadę, że ściany nie będą gładkie jak lustro.

Bardzo elastyczne są szpachle polimerowe. Są odporne na wilgoć, ale zapylenia w domu nie da się uniknąć, bo przed malowaniem ścianę trzeba zeszlifować.

Odporna na pleśnie i wodę, dająca gładkie wykończenie, jest gładź wapienna. Kładzie się ją na mokro i potem nie trzeba ścian szlifować. Należy jednak pamiętać, że nie można pokrywać nią murów wcześniej gipsowanych lub pokrytych produktem z zawartością gipsu.

Budowlańcy twierdzą, że położenie gładzi szpachlowej jest łatwe i właściwie każdy może to zrobić sam. Żeby to potwierdzić chyba trzeba spróbować. Gdyby wykonanie okazało się trudniejsze niż myślimy, zawsze można poszukać fachowca.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *