Przydatne wyposażenie garażu

 

 

Ręczne pistolety mechaniczne powinny znaleźć się w każdym garażu. Nakładane za ich pomocą kleje termotopliwe pozwalają bowiem na szybkie i trwałe łączenie różnego rodzaju materiałów. Znajdują zastosowanie już nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale i w gospodarstwach domowych do różnego rodzaju napraw. Co warto wiedzieć o tych narzędziach?

 

Z akumulatorkiem czy bez?

 

Z uwagi na komfort użytkowania najlepiej sprawdzają się ręczne pistolety mechaniczne bezprzewodowe. W celu nagrzania kleju sprzęt odkład się do stacji dokującej – ładowarki. Po kilku minutach klej topi się  osiąga odpowiednią do klejenia temperaturę. Jeszcze wygodniejsze są pistolety z zasilaniem akumulatorowym, gdyż pozwalają na dłuższą pracę. Z drugiej strony mają jednak również nieco mniejszą moc grzewczą i wydajność. Czasem ręczne pistolety mechaniczne ze stacją dokującą można wykorzystywać także do pracy ciągłej, w sytuacji gdy są bezpośrednio podłączone do kabla zasilającego.

 

Na jakie funkcje należy zwrócić uwagę?

 

Najlepiej jest, gdy ręczny pistolet mechaniczny posiada funkcję mechanicznego przesuwania wkładów klejących. Wówczas operator nie musi nieustannie dociskać sztyftu z klejem, co pozwala na dokładniejszą i zarazem wygodniejszą pracę. Większość dostępnych na rynku pistoletów klejowych dostosowana jest do obsługi wkładów o średnicy 11 mm, dostępnych w różnych kolorach i szerokościach do wyboru.

 

Ponadto wiele ręcznych pistoletów mechanicznych posiada wymienne dysze. W zależności od producenta są one dostępne od razu w zestawie lub jako osobne akcesoria. Szczególnie sprawdzają się te dłuższe, które pozwalają na dużą precyzję działania i trafianie klejem nawet w trudno dostępne miejsca. Osobną kategorią stanowią także ręczne pistolety mechaniczne niskotemperaturowe, przeznaczone do klejów topiących się w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Przy ich pomocy klei się materiały bardziej wrażliwe na wysokie temperatury np. tkaniny czy styropian.

 

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu pistoletu do kleju?

 

Pierwszym pytanieElectric hot glue gunm, które należy sobie zadać przed zakupem ręcznego pistoletu mechanicznego jest to, jak często będzie on wykorzystywany i do czego. Na co dzień podczas drobnych napraw sprawdzi się już najprostszy model. W zastosowaniach przemysłowych wymagania są oczywiście większe. Kluczowym parametrem jest wydajność klejenia liczona w gramach na minutę. Im wyższa, tym naturalnie lepsza.

 

Kolejną ważną cechą jest moc. Jeśli jest dość wysoka, pistolet szybciej się nagrzewa i jest gotowy do pracy. Najlepsze modele potrzebują do tego jedynie 3-4 minut. W przypadku tańszych trzeba poczekać nawet dwa razy tyle. Dodatkowo wiele ręcznych pistoletów mechanicznych posiada wbudowany system elektronicznej kontroli, który umożliwia dokładne regulowanie wysokości temperatury czy przesuwu sztyftu. Klej wydostaje się wówczas z dyszy równomiernie i ma jednolitą konsystencję. Przydatną funkcją jest również blokada wycieku, która zapobiega przed niepożądanym wydostawaniem się z pistoletu kleju. Ryzyko przypadkowego zabrudzenia jest więc eliminowane.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *