Tajniki malowania ścian

Jeszcze kilka lat temu wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, a jeśli planowaliśmy remont, trzeba było zatrudnić fachową ekipę, która również miała ograniczone możliwości. W sklepach królowały bowiem papierowe tapety i nudne wzory. Obecnie możemy sobie pozwolić na dekoracyjne szaleństwa, a mnogość farb pozwala na samodzielne malowanie. Co trzeba wiedzieć?

Jak się przygotować do malowania?

Malowanie ścian będzie udane pod warunkiem, że przy okazji nie zniszczymy dywanu czy nie stłuczemy telewizora. Jeśli nie chcemy dokonać zniszczeń, dobrze przygotujmy się do remontu.
Z pokoju, który chcemy odnowić, najlepiej wynieść wszystkie meble i inne sprzęty. To, czego nie da się przenieść do innego pomieszczenia (np. bardzo ciężkie szafy), przesuńmy na środek pokoju
i osłońmy grubą folią malarską. Taką samą folię przyklejmy do podłogi.

Jak sprawdzić, czy ściany można malować?

Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy także sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma. Miejsca,
w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. W przypadku ściany z tapetą, napracujemy się solidnie, gdyż tapetę trzeba zerwać ze ścian razem ze starą farbę klejową. Największym problemem dla malarza są jednak lamperie z farby olejnej, których usuwanie jest pracochłonne i zabiera dużo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Przed malowaniem ścian musimy zadbać o to, by były one proste i gładkie. Wszystkie dziury
i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Ewentualne ubytki należy uzupełnić zaprawą szpachlową, a do drobnych pęknięć wystarczy masa akrylowa.

Jaką wybrać farbę?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów farb, więc łatwo się zgubić w ich gąszczu. Produkty tego typu różnią się nie tylko kolorami, ale przede wszystkim własnościami, a trzeba je dobierać do pomieszczenia, które chcemy malować oraz do rodzaju podłoża. Dobre farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny mieć trwałe kolory. Ważne jest także, by emitowały jak najmniejszą ilość szkodliwych substancji i zapewniały możliwość łatwego zmywania powstałych na ich powierzchni zabrudzeń. Korytarze i hole, ze względu na ich intensywne użytkowanie, najlepiej pokryć farbą umożliwiającą częste zmywanie ścian. Doskonale sprawdzi się farba lateksowo-akrylowa, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Do pokoju dziecięcego najlepiej wybrać farby dla alergików, które zawierają bardzo mało lotnych związków organicznych. Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki) malujemy farbami odpornymi na wilgoć i pozwalającymi na szorowanie z użyciem środków czystości. Idealne będą farby lateksowe lub alkidowe. Do sypialni wybierzmy farby o wysokiej paroprzepuszczalności. Pomalowana nimi ściana doskonale wchłania wilgoć, co pomaga w utrzymaniu we wnętrzu zdrowego klimatu.

Ładnie pomalowane mieszkanie wygląda pięknie i zachęca, by często w nim przebywać. Jeśli sami zrobimy remont, zyskamy uznanie w oczach rodziny i przyjaciół. Wbrew pozorom, nie jest to trudne, a wystarczy tylko dobrze się przygotować.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *