Urządzenia do aplikowania klejów termotopliwych

Urządzenia do aplikowania klejów termotopliwych

Kleje termotopliwe wymagają specjalnej aplikacji. Najczęściej występują w postaci sztyftów lub granulek, które wymagają stopienia, by nabrać swoich właściwości klejących. Jakie typy aplikatorów wyróżniamy? Jakimi parametrami należy kierować się podczas zakupu?

Komu polecane są pistolety do kleju?

Kompaktowe pistolety to najpopularniejszy typ aplikatorów do kleju hotmelt. Mogą być używane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach, w których nie wykorzystuje się dużych ilości spoiwa. Ceny pistoletów są bardzo zróżnicowane. Najprostsze modele można kupić już za 20 – 30 zł. Bardziej zaawansowane aplikatory mogą kosztować nawet 400 zł. Charakteryzują się one zwykle większą mocą od tańszych pistoletów. Dzięki temu znacznie skraca się ich czas przygotowania do pracy. W przypadku aplikatorów o dużej mocy może on wynosić 2 minuty, podczas gdy w tanich pistoletach trzeba czekać nawet 8 minut. Pistolet do kleju może być zasilany przez podłączenie do prądu lub dzięki akumulatorom. Pistolet do klejuTańsze urządzenia zwykle wyposażone są w kabel. Niesie to ze sobą ograniczenia, takie jak trudność w dostępie do niektórych przedmiotów oddalonych od gniazdek elektrycznych. Pistolety świetnie sprawdzają się w pracy wymagającej precyzji. Dzięki wymiennym dyszom można kleić nimi jeszcze dokładniej. Nadają się zarówno do małych, jak i dużych powierzchni. Korzystają z nich dekoratorzy, floryści czy majsterkowicze.

Jakie aplikatory w przemyśle?

W dużych fabrykach, w których klej wykorzystywany jest na skalę przemysłową rezygnuje się ze stosowania pistoletów. Mają one niewielką wydajność, więc ich używanie mogłoby być problemem. Często natomiast wykorzystywane są aplikatory beczkowe. Zbiorniki mogą mieć pojemność od 20 do 200 litrów, dzięki czemu w krótkim czasie są w stanie roztopić naprawdę duże ilości kleju. Spoiwo jest odprowadzane z beczek zwykle za pośrednictwem węży, w których również panuje wysoka temperatura. Inaczej klej mógłby ulec zastygnięciu jeszcze przy odprowadzaniu. W dużych zakładach od beczek odchodzą specjalne zbiorniki umożliwiające zmianę beczki, gdy ta ulegnie zapełnieniu. Inne aplikatory wykorzystywane w przemyśle to tzw. aplikatory walcowe. Posiadają one duży zbiornik, w którym umieszczony jest obrotowy walec umożliwiający aplikację kleju.

Czy tylko aplikator ma znaczenie?

Wbrew pozorom to nie aplikator, ale rodzaj kleju jest najważniejszy. To właśnie od niego zależy w jakim urządzeniu może ulec stopieniu. Najpopularniejsze kleje termotopliwe w sztyftach są zawsze aplikowane za pomocą pistoletów. Do beczek i aplikatorów walcowych nadaje się klej w granulkach i poduszkach. To typowy klej przemysłowy, który kupuje się w dużych opakowaniach o pojemności kilkudziesięciu kilogramów. Istnieją również specjalne typy klejów, które wymagają specyficznych aplikatorów. Zaliczamy do nich m.in. kleje poliamidowe i reaktywne PUR i POR. Są to spoiwa wykorzystywane w przemyśle. Aplikatory do tych rodzajów kleju posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą przygotowanie, przechowanie oraz uwolnienie kleju na zewnątrz.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *