Zalety drewnianego domu.

W przeświadczeniu wielu ludzi dom musi być solidny, masywny i powinien służyć następnym pokoleniom. Stąd większość, postanawiając wybudować dom, ma na myśli budynek murowany. A może czas na rozważenie pomysłu domu drewnianego?

Zostaniemy tu na zawsze

Tak często myślą ludzie wprowadzający się do nowego domu, którego budowie poświęcili kilka lat i sporo wyrzeczeń. Bywa jednak, że los ma inne plany i okazuje się, że po kilku latach właściciele dostają świetne propozycje zawodowe na drugim końcu kraju albo zagranicą. Niektórzy, stawiając ogromny dom, marzą, że ich dzieci założą w nim kiedyś swoje rodziny. Potem okazuje się, że dorosłe dzieci mają inny pomysł na życie. Te przykłady pokazują, że przyszłość bywa nieprzewidywalna. Więc może warto postawić dom w kilka miesięcy i szybko się nim cieszyć? A to wcale nie oznacza, że dom będzie nietrwały. Wszystko zależy od rzetelności wykonawców, drewna dobrej jakości, które zostanie poprawnie zaimpregnowane i zabezpieczone. Wszak nie raz zachwycaliśmy się pięknymi, starymi, drewnianymi dworkami, które przetrwały setki lat.

Dom na miarę

Domy w drewnianej konstrukcji szkieletowej czy zbudowane z bali dają dużo możliwości aranżacji wnętrza. Dzięki lekkiej konstrukcji można wykorzystać każdy kawałek przestrzeni, a tym samym dom wcale nie musi mieć wielkiej kubatury, by był wygodny i komfortowy dla mieszkańców. Drewniane domy dają też możliwość łatwej rozbudowy i wraz z powiększaniem się rodziny można zwiększać jego powierzchnię. Także przebudowa drewnianych domów jest łatwiejsza, nawet z modernizacją wszelkich instalacji.

Dom drewniany może być gotowy do zamieszkania po trzech miesiącach. Ponieważ jest to lekka konstrukcja, fundamenty będą tańsze niż przygotowane pod dom stawiany tradycyjną metodą. Także transport gotowych elementów domu może być mniej kosztowny, bo materiały są lżejsze. Poza fundamentami i kominami dom drewniany nie wymaga „mokrych” robót, więc nie ma spowalniających budowę przerw technologicznych. Domy z drewna mają sporo cieńsze ściany niż te murowane, a jednak mogą się charakteryzować wyższymi parametrami izolacyjnymi. Wynika to nie tylko z zastosowania materiałów ocieplających, ale także zamkniętych pustek termicznych, gdzie powietrze staje się doskonałym izolatorem. Nawet, gdy wnętrze zostanie wykończone płytami gipsowymi, to i tak drewniane domy można szybko nagrzać.

Przeciwnicy drewnianych domów, jako najważniejszy argument podają konieczność konserwacji elewacji. Jednak tak naprawdę tradycyjny, murowany dom, ze względów estetycznych, także wymaga od czasu do czasu mycia tynku. Pod warunkiem, że jest on dobrej jakości. Temu o jakości gorszej… i tak nic nie pomoże.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *