Budujesz dom? Nie zapomnij o systemie rekuperacji

Wile osób, które budują dom, nie ma świadomości, że ważnym elementem całej inwestycji jest prawidłowo przygotowana wentylacja. Brak odpowiedniego systemu rekuperacji ciągnie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji, których nie niwelują nowoczesne technologie ocieplania domu.

Co to jest rekuperacja i po co zapewnić ją w domu?

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, której celem jest odzyskiwanie ciepła. Dzięki rekuperacji następuje stała wymiana zużytego oraz zanieczyszczonego powietrza na nowe, pochodzące z zewnątrz. Rekuperacja stwarza możliwość efektywnej i niezależnej od pory dnia wymiany powietrza na nowe – oznacza to, że nie jesteśmy uzależnieni od aktualnego stanu pogody. W okresach zimowych pozwala oczyszczać i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Powietrze poddane rekuperacji jest filtrowane, więc regularnie oczyszcza się je z kurzu i zanieczyszczeń smogowych, które mogą powstawać w wyniku ogrzewania domu. Niektóre systemy rekuperacji dają również możliwość montowania urządzeń, które pozwalają na usuwanie wirusów i bakterii z nawiewanego powietrza, a także takie, które zostały wyposażone w zdrowe jony ujemne.

Dlaczego rekuperacja jest taka ważna?

Najważniejszą zaletą systemów rekuperacji jest, że przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach domu użytkownicy mają dostęp do świeżego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla, niskiej wilgoci i o składzie zbliżonym do powietrza panującego na zewnątrz. Co to właściwie oznacza? Rekuperacja sprawia, że mimo zamkniętych okien, bez względu na porę dnia i roku, a także mimo obecności innych ludzi, którzy przecież produkują dwutlenek węgla, oddychamy powietrzem świeżym. Ciekawostką jest, że systemy rekuperacji znacznie zmniejszają koszty związane z ogrzewaniem budynku – nie trzeba bowiem ogrzewać wilgotnego powietrza.

Inne publikacje  Jakie meble wybrać do ogrodu, na balkon i taras?

Systemy rekuperacji to również dużo większy komfort samego życia – świeże powietrze zapewnia lepsze samopoczucie, zdrowszy sen. To pomocne rozwiązanie zwłaszcza w okresie obniżonej odporności organizmu – wówczas, dla zachowania odpowiedniej higieny klimatu domowego, z wielką chęcią wietrzymy wszystkie pomieszczenia. Jest to jednak sposób o działaniu krótkotrwałym, a do tego można nabawić się przeziębienia. Rekuperatory dostarczają nieprzerwanie świeże powietrze bez narażania zdrowia użytkowników.

Systemy rekuperacyjne to oszczędność dla portfela

Dobrze dobrany system rekuperacji to niższe koszty ogrzewania domu – udaje się je obniżyć nawet o 50%. Dzięki temu systemowi możliwe jest zamontowanie mniejszego grzejnika i mniejszej mocy grzewczej, a wynika to z mniejszego zapotrzebowania budynku na ciepło. Systemy rekuperacyjne stwarzają możliwość rezygnacji z budowy kominków, które służą do wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja sprawia, że droższe okna z nawiewem można zastąpić zwykłymi oknami – ciekawostką jest, że zainstalowanie tego systemu zapobiega zaparowywaniu okien i luster nawet w czasie kąpieli.

Systemy rekuperacji to jedna z nowości technologicznych, która ułatwia życie i pozwala prowadzić nowoczesny, ekologiczny styl życia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *