Czy warto malować piwnicę ?

Nowoczesne domy wolnostojące rzadko wyposaża się w piwnice. Jej budowa znacznie zwiększa koszty całej inwestycji, a funkcje, jakie piwnice kiedyś pełniły, przejmują pomieszczenia gospodarcze. Piwnice nadal są w starszych domach i w blokach wielorodzinnych. Czy warto o nie dbać, konserwować, malować?

Szczęściarze

Gdy kupiłeś nowe mieszkanie w bloku i do niego jest przynależna piwnica to masz szczęście. W mieszkaniach, nawet dużych, brakuje pomieszczeń, w których można przechować narzędzia lub rowery. Nie ma także miejsc nieogrzewanych, gdzie można by gromadzić przetwory albo ziemniaki i warzywa kupione od zaprzyjaźnionego rolnika. Stąd piwnica jest bardzo przydatnym pomieszczeniem. Deweloperzy, sprzedając nowe mieszkania, rzadko wykańczają piwnice i właściciele muszą samodzielnie przygotowywać pomieszczenie do użytku. Piwnice są usytuowane pod ziemią bądź w przyziemiu, tylko niekiedy posiadają okna, a więc są narażone na wilgoć i brak wentylacji. Stąd wymagają specjalnych preparatów do wykończenia. Piwnice nowe powinny mieć ściany pokryte tynkiem, który po całkowitym wyschnięciu najlepiej pomalować farbami, które nie wpuszczą do pomieszczenia wilgoci. Tę właściwość mają produkty powstałe na bazie żywic epoksydowych. Nawet dobrze zabezpieczoną przed wilgocią piwnicę trzeba okresowo sprawdzać, czy nie pojawiają się na ścianach wykwity pleśni i grzybów.

Piwnica przed remontem

Stary dom

Stare budynki często posiadają piwnice, w których był przechowywany węgiel. Gdy remontujesz dom, zmieniasz system ogrzewania, to przy okazji piwnicę zaadoptuj do swoich potrzeb. Zyskasz nie tylko przestrzeń do przechowywania narzędzi ogrodniczych czy wielu „przydasi”, ale także chłodną spiżarnię. Stare mury trzeba wyszorować, najlepiej wodą z mydłem murarskim. Gdy ściany wyschną pokryj je dwiema warstwami zawiesiny wapna gaszonego. Wapno ma silne działanie bakteriobójcze i odkażające, a poza tym dobrze wiąże podłoże betonowe, więc zabezpieczy stare mury przed kruszeniem. Wapnowanie piwnicznych ścian dobrze jest co rok powtarzać.

Inne publikacje  Jak poprawnie zabezpieczyć podłogę drewnianą

Trzeba także zając się posadzką, najczęściej nieizolowaną. Połóż na niej kartkę chłonnego papieru, a następnego dnia sprawdź czy papier jest wilgotny. Jeśli tak, to podłogę trzeba zaizolować. Skutecznym sposobem jest wylanie cienkiej warstwy betonu, po jego wyschnięciu położenie warstwy papy termozgrzewalnej, a na niej folii hydroizolacyjnej. Zewnętrzną powłokę posadzki najtaniej jest zrobić z lepiku asfaltowego.

Piwnice przy remontach czy tak zwanej wykończeniówce, często są pomijane i lekceważone, a przecież mogą być bardzo użyteczne i wcale nie muszą być brudne, wilgotne, pełne pajęczyn.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *