Czym kleić drewno oraz elementy drewniane?

Czym kleić drewno oraz elementy drewniane?

Drewno jest jednym z podstawowych budulców, z którego powstają meble, akcesoria dekoracyjne, a nawet całe domy. Coraz popularniejsze rozwiązania, jakimi są budynki szkieletowe oraz z bali, podkreślają niesłabnącą „modę” na naturalny design. Ale drewno, z uwagi na swoją strukturę, wymaga specjalnego traktowania. I nie chodzi tu tylko o jego pielęgnację.

Łączenie drewna z innymi materiałami stało się bardzo modnym i popularnym rozwiązaniem. W nowoczesnych wnętrzach powszechnie występują połączenia tego surowca z innymi, do niedawna stanowiącymi absolutne wykluczenie, materiałami. Do takich zestawów należą między innymi beton architektoniczny, białe szkło, gres szkliwiony czy plastik. Jednak moda ta powoduje problem techniczny, polegający na trudności w łączeniu innych surowców z drewnem.

Kleje przemysłowe – łączenie drewna z drewnem

Kleje, to świetne wsparcie w zakresie dekoracji domu i jego remontów. Nie zawsze przecież możliwe jest skorzystanie z tradycyjnej metody łączenia drewna, jaką jest po prostu spajanie gwoźdźmi. W przypadku, gdy łączone elementy są delikatne bądź bardzo widoczne, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą kleje, w szczególności kleje przemysłowe.

Jednym z rozwiązań jest popularny wikol, który dale mocne i elastyczne połączenie. Jest to sprawdzony sklej stolarski, stanowiący mieszaninę wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej z dodatkami. Daje bezbarwne wykończenie, stosowany jest na zimno i skutecznie połączy drewno także ze sklejką i produktami drewnopochodnymi.

Inne publikacje  Znajdź z nami dobrego malarza

Kleje przemysłowe – łączenie drewna z innymi materiałami

W przypadku, kiedy zmysł dekoratorski kieruje w stronę modnych i nowoczesnych metod, często możliwym rozwiązaniem są łączenia drewna z innymi materiałami. W tym przypadku, choć pozornie może to stwarzać problem, ilość rozwiązań jest naprawdę satysfakcjonująca.

Przede wszystkim, na krótką metę, świetnym rozwiązaniem będą kleje cyjanoakrylowe, czyli ogólnodostępne kleje szybkoschnące. Ich specyfika pozwala na łączenie niemal wszystkich materiałów w bardzo krótkim czasie. Trwałość takiego połączenia jest nieco ograniczona, dlatego warto stosować je w przypadku sytuacji awaryjnych.

Popularne kleje termopotliwe, dostępne w formie wkładów do pistoletów do klejenia na gorąco, są świetnym rozwiązaniem przy łączeniu elementów o ograniczonych rozmiarach, dlatego idealnie nadają się do napraw niedużych usterek. Dodatkowo bardzo poręczna forma pistoletu ułatwia nakładanie substancji dokładnie w miejscu, w którym materiały będą się łączyć.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, zapewniającym trwałe i mocne połączenie drewna z innymi elementami, są kleje poliuretanowe (bezrozpuszczalnikowe). Na rynku dostępne są dziesiątki ich odmian, które zapewniają m.in. mocne połączenia dekarskie, wypełnienia i montaże drzwiowe, a także stabilne osadzanie okien drewnianych. Kleje przemysłowe poliuretanowe nadają się do połączeń z drewnem i produktami drewnopodobnymi, zapewniając przy tym doskonałą trwałość i skuteczność połączeń, a efekty prac będą cieszyć przez długie lata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *