Gdzie nie pasują gładzie szpachlowe?

Gładzie szpachlowe są przeznaczone do wykonywania równej, gładkiej powierzchni ścian przeznaczonych pod malowanie farbami dekoracyjnymi. W sprzedaży są różne rodzaje gładzi, zawierające w składzie cement, gips, kredę, dolomit lub inne dodatki wpływające na ich elastyczność, gładkość, odporność na wilgoć czy wahania temperatury. Gdzie i jak stosować gładzie? Jakie są rodzaje gładzi szpachlowych?

Jak kłaść gładzie szpachlowe?

Gładzie szpachlowe nie nadają się na każdą ścianę. Szczególnie wymagające są gładzie gipsowe, które źle położone będą się kruszyć i niszczeć. Z tego właśnie względu producenci gładzi szpachlowych zalecają, aby układać się na warstwie tynku cementowego, gipsowego lub cementowo-wapiennego. Można też nakładać je na ściany surowe, jedną muszą one być odporne na odkształcenia i wystarczająco równe. W praktyce założenia te spełniają wyłącznie ściany z wielkiej płyty lub z betonu.

Gładzie gipsowe nie mogą być kładzione na mury, nawet te z pełnymi spoinami, ponieważ są one podatne na odkształcenia. Gładź może na nich pękać, dlatego konieczne jest wykończenie ściany tynkiem, a dopiero później położenie gładzi. Jedynym wyjątkiem jest dość elastyczna gładź polimerowa, którą można nakładać na surowe mury.

Jakie są rodzaje i właściwości gładzi szpachlowych?

W sprzedaży są gładzie w proszku oraz gotowe. Gładzie szpachlowe w proszku wymagają rozrobienia w odpowiedniej ilości wody. Znacznie wygodniejsze są gładzie gotowe, które są jednorodne w całej objętości i mają odpowiednio dobrany skład. Jednak są one droższe, dlatego rozwiązanie to nie opłaca się w przypadku prac o dużym zakresie.

Inne publikacje  Czy warto malować piwnicę ?

Gładzie szpachlowe dostępne są w różnych odmianach, przy czym najpopularniejsze są gładzie gipsowe. Stosuje się je w budynkach mieszkalnych jako warstwę wygładzającą i wyrównująca przed malowaniem. Gładzie gipsowe z gipsem naturalnym dostępne są w postaci gotowej, natomiast gładzie z gipsem syntetycznym mają postać suchej mieszanki. Gotowe gładzie gipsowe są bielsze i bardziej wytrzymałe od tych w proszku, ale cechują się dłuższym czasem wiązania. Gładzie gipsowe mogą mieć stosowane na tynkach cementowych, cementowo- wapiennych, gipsowych, na betonie i na płytach gipsowo-kartonowych.

Gładź szpachlowa wapienna ma w swoim składzie wapno, dlatego cechuje się dużą przepuszczalnością i ładnym białym kolorem. Niestety są mało wytrzymałe, dlatego nie nadają się do ścian narażonych na uderzenie czy ruchy konstrukcyjne. Stanowią świetny podkład pod farby akrylowe i lateksowe.

Gładzie szpachlowe cementowe są najbardziej wytrzymałe z wszystkich gładzi. Ich spoiwem jest cement, dlatego mogą być stosowane w pomieszczenia narażonych na wilgoć, a także na powierzchniach zewnętrznych. Konieczne jest nałożenie dwóch warstw gładzi. Można je stosować na większości podłoży.

Gładzie szpachlowe polimerowe są najbardziej elastyczne z wszystkich gładzi. Dzięki temu są one wytrzymałe na uderzenia i niewielkie ruchy konstrukcyjne. Można je stosować na zabudowach gipsowo-kartonowych oraz na większości typowych podłoży.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *