Jak można wyróżnić ogród na tle innych?

 

Wiele osób hoduje w przydomowym zieleńcu egzotyczne gatunki roślin, które przykuwają wzrok przechodniów. Inni zakładają oczka wodne lub montują fontanny. Zarówno bujna roślinność, jak i akwen mogą stać się oryginalnymi ozdobami ogrodu, jeśli zostaną oświetlone przez eleganckie lampy kierunkowe.

Droga utkana ze światła

Niewielkie reflektory utrzymane w stylu retro, oprawy naśladujące wyglądem kamienie i klasyczne formy oświetlenia ogrodu to tylko niektóre rodzaje lamp kierunkowych, które są dostępne w większości sklepów budowlanych. Niezależnie od wyglądu każda z nich znajdzie szerokie zastosowanie w naszym zieleńcu. Reflektory lub oprawy zawieszone na dekoracyjnie wygiętym szpikulcu mogą na przykład w efektowny sposób oświetlić ścieżkę. Sprawdzą się też jako ozdobne źródła światła nakierowanego na rozłożyste gałęzie choinki lub bujne zarośla ozdobnych traw. Lampy kierunkowe (m.in dostępne na https://www.kwazar-lampy.pl/pl/c/Lampy-kierunkowe-reflektory/170) mogą być zarówno ozdobą samą w sobie, jak i dopełnieniem kompozycji złożonej z kilku gatunków roślin, której subtelna gra światłocieni dodaje uroku, gdy zapadnie zmierzch. Za pomocą reflektorów możemy również oświetlić najbardziej strategiczne punkty w naszym ogrodzie, a więc wejście do domu, ścieżkę prowadzącą do domku na narzędzia lub wiatę, pod którą parkujemy samochody. Dzięki nastrojowemu światłu padającemu na różne punkty z otoczenia domu, najpiękniejsze rośliny będą cieszyły nasze oczy również w nocy, a my sami zaczniemy czuć się bezpiecznie podczas wieczornych spacerów po ogrodzie.

W blasku reflektorów

Lampy kierunkowe pomagają wyeksponować największe atuty naszego zieleńca, zadbajmy więc o to, by nie zabrakło ich w oczku wodnym, przy fontannie oraz pod bujnymi liśćmi hortensji. Rozważmy podświetlenie płynącej wody – tym bardziej, że są już dostępne lampki, które z powodzeniem możemy trzymać na dnie zbiornika. Przy oczku wodnym warto ustawić jedną lub dwie oprawy ukryte w imitacjach kamieni, które w ciągu dnia zlewają się z otoczeniem, natomiast nocą przyciągają wzrok do roślinności okalającej wodę. Lampy LED-owe mogą też podświetlać rzeźby ogrodowe lub poidła czy karmniki dla ptaków. W naszym ogrodzie z pewnością znajduje się wiele miejsc, które dzięki dodatkowemu oświetleniu staną się oryginalnymi ozdobami przydomowego zieleńca.

Lampy kierunkowe to sposób na wyróżnienie swojego ogrodu na tle pozostałych, które nocami toną w ciemnościach. Ich montaż pozwala także zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa i zachęca do odbywania nastrojowych spacerów w najbliższej okolicy domu – nawet wtedy, gdy zapadnie zmrok.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *