Jak urządzić kącik w mieszkaniu dla czytelnika?

Każdy, kto lubi czytać książki, wie jak ważne jest stworzenie swojego kącika, w którym z czystą przyjemnością można oddać się czytaniu. W takim kąciku powinno znaleźć się wygodne krzesło, a jeszcze lepiej fotel, w którym można zatopić się i popijając ulubioną kawę i herbatę czytać, czytać i czytać… Na co szczególnie należy zwrócić uwagę urządzając kącik do czytania w mieszkaniu lub w domu? W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić kącik dla czytelnika.

W jakim miejscu w mieszkaniu urządzić kącik czytelniczy?

Kącik do czytania powinien być urządzony w miejscu pozwalającym na skupienie się i wyciszenie. Dla jednych będzie to nisza przy oknie, która dodatkowo pozwoli czytać maksymalnie długo przy świetle dziennym, dla drugiej osoby będzie to kącik w domowej biblioteczce lub zaciszne miejsce w sypialni lub salonie. W kąciku powinna znaleźć się niewielka półka na aktualnie czytane książki oraz stolik, który pozwoli na odłożenie na chwilę książki lub postawienie kawy i herbaty bądź postawienie pysznego ciasta lub deseru, albo innej przekąski, która będzie towarzyszyć nam w czasie czytania. W pobliżu zawsze warto też mieć koc i podnóżek, które zwiększą komfort czytania niezależnie od pory dnia.

 

Jak oświetlić kącik czytelnika?

Jednym z najważniejszych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę urządzając kącik czytelnika jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Powinno ono pozwolić na zbudowanie przytulnej atmosfery, ale i dobrze oświetlić książkę, tak by oczy w czasie czytania nie męczyły się. Najlepiej wybierać lampy, których klosze pozwolą rozproszyć nieco światło i nadać mu ciepłej barwy. Jest to szczególnie istotne przy czytaniu tradycyjnych książek o bardzo jasnych stronach – zbyt „ostre” światło może odbijać się od nich, co może spowodować ból oczu.

Inne publikacje  Jak poprawnie zabezpieczyć podłogę drewnianą

Ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w lampę stojącą, która będzie stała w pobliżu fotela, w jakim czyta się książki. Przykładem może być tutaj lampa Eglo Optica stojąca. Z uwagi na swój minimalistyczny styl lampa doskonale będzie komponować się z nowoczesnym i tradycyjnym wystrojem. Dodatkowo, jeżeli wymagamy jeszcze lepszego oświetlenia możemy kupić niewielką lampkę na stolik, który jest ustawiony w pobliżu fotela, w jakim czytamy. Lampka taka może też pełnić funkcję lampki nocnej. Jeżeli często czytamy w łóżku można ją ustawić na szafce lub stoliku stojącym w pobliżu łóżka. Lamy z kolekcji Eglo Optica to też ciekawe w formie kinkiety, które również można zamontować przy łóżku lub w kąciku czytelniczym.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *