Jak usunąć starą farbę?

Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, może się okazać, że kolory farb zdobiących powierzchnie pomieszczeń są tak ciemne, iż próba ich przemalowania nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji stara farba musi zostać usunięta. W jaki sposób możemy się jej pozbyć?

Kiedy warto usunąć farbę

Zazwyczaj podczas odnawiania wnętrza nie musimy zdzierać ze ściany płatów starej powłoki. Wystarczy ją lekko oczyścić z kurzu, zagruntować i nanieść dwie warstwy nowej farby. Czasami zachodzą jednak sytuacje, w których usunięcie dawnej powłoki jest konieczne. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy kolory farb wykorzystanych do pomalowania pomieszczenia są na tyle ciemne, że przebijają przez jasne warstwy nowej powłoki. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, dlatego jeśli remontujemy mieszkanie, w których dominuje ciemna paleta barw, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy można je bez problemu pokryć nowym odcieniem. W tym celu zagruntujmy i pomalujmy dwoma warstwami farby wybrany fragment ściany, a następnie dokładnie obejrzyjmy efekt. Jeżeli nawet w świetle dziennym nie widzimy przebłysków dawnych barw, nanieśmy nowy kolor na pozostałe części pomieszczenia. Jeżeli jednak dostrzeżemy ślady wcześniejszej powłoki, musimy usunąć farbę. Kiedy jeszcze powinniśmy zeskrobać dawną warstwę koloru? Z pewnością wtedy, gdy ściany pokrywają farby klejowe lub znajduje się na nich powłoka, która się łuszczy i tym samym uniemożliwia estetyczne nałożenie nowej warstwy.

Inne publikacje  Jak prawidłowo dobrać sztućce do potrawy?

Usuwanie farby krok po kroku

Istnieje kilka sposobów na skuteczne pozbycie się starej powłoki. Najpopularniejszym z nich jest zwilżenie pionowych powierzchni wodą wymieszaną z szarym mydłem. Możemy ją nanieść na ściany za pomocą szerokiego pędzla malarskiego. Gdy stara farba stanie się miękka, usuńmy jej płaty, podważając je delikatnie szpachelką. Jeżeli marzymy o jasnym, pastelowym wnętrzu, a ciemne kolory farb nadal mocno trzymają się ścian, możemy też pokryć ich powierzchnie chemicznym preparatem, który sprawi, że stare warstwy zaczną pęcznieć, dzięki czemu z łatwością się ich pozbędziemy. Do usuwania farby ze ścian warto też wykorzystać szlifierkę lub papier ścierny. Ostatnią opcją jest natomiast użycie opalarki, która podgrzeje starą powłokę do wysokiej temperatury i doprowadzi do jej pęcznienia, co z kolei pomoże nam zedrzeć za pomocą szpachelki dawną warstwę koloru. Mamy więc do wyboru wiele możliwości pozbycia się niechcianej farby, z których warto skorzystać, by samodzielnie odnowić ściany pomieszczenia. Zbieranie fragmentów powłoki ze ściany zwilżonej wodą lub powierzchni zeszlifowanej wcześniej papierem ściennym nie wymaga skomplikowanych umiejętności, a jedynie czasu i dobrych chęci. Jeżeli więc zależy nam na oszczędnościach, rozważmy własnoręczne usunięcie starej farby ze ścian.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *