Kleje na gorąco do skóry

Kleje do klejenia na gorąco na dobrze zadomowiły się w domach, warsztatach i fabrykach, a ich możliwości są naprawdę szerokie. Ta technika klejenia pozwala na uzyskanie trwałego i wytrzymałego połączenia, odpornego na działanie wody. Jednocześnie może być używana do wielu rodzajów materiałów, od drewna i metalu poprzez różnego rodzaju tworzywa, aż do papieru, tektury i skór.

Na czym polega klejenie na gorąco

Metoda klejenia na gorąco wykorzystuje specjalne tworzywa, które pod wpływem wysokiej temperatury roztapiają się, a po zastygnięciu tworzą mocną, solidną spoinę. W zastosowaniach domowych przeważnie stosuje się pistolety posiadające wewnątrz grzałkę oraz dyszę, przez którą będzie się wydostawać płynna masa. Materiał klejący dostarczany jest w formie prętów o długości kilkunastu centymetrów i grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. Takie sztyfty wykonuje się z różnych tworzyw sztucznych, najczęściej są to EVA ( kopolimer etylenu z octanem winylu ), poliuretan, poliolefiny oraz poliamidy. Zależnie od przeznaczenia danego sztyftu może się także w nim pojawić dodatek naturalnych i syntetycznych żywic, podnoszących właściwości wosków czy plastyfikatorów i antyutleniaczy. Kleje przemysłowe często są też wzbogacone o różne mineralne i syntetyczne dodatki, dzięki czemu można uzyskać ich odpowiednie właściwości.

Inne publikacje  Farby do zadań specjalnych - do kuchni, łazienki, betonu

Jak dobrać odpowiedni klej

Kleje przemysłowe i do zastosowań amatorskich występują w sporej ilości odmian, dlatego też ważne jest odpowiednie ich dobranie w zależności od przeznaczenia. Najbardziej uniwersalne są kleje oparte na polimerze octanu etylowinylu, bardzo dobrze się one sprawdzają zarówno w przemyśle jak i zastosowaniach domowych. Posiadają one temperaturę topnienia od około 180’C do 220’C, zapewniając jednocześnie spoiny o wysokiej wytrzymałości. Kleje z tej rodziny sprawdzają się w wielu zastosowaniach, między innymi do łączenia ze sobą szkła, tkanin, drewna, tworzyw sztucznych czy nawet metali. Przy bardziej specjalistycznych klejach przemysłowych zamiast polimerów wykorzystywane są inne rodzaje tworzyw. Kleje poliamidowe są używane przede wszystkim do klejenia innych tworzyw sztucznych, kleje poliolefinowe także sklejają większość plastików oraz metale, a kleje poliuretanowe to wysoka uniwersalność i wszechstronność.

Jakie kleje do skóry

Skóra jest materiałem, który do zachowania mocnego połączenia wymaga odpowiedniego kleju. Jak się okazuje, w tej roli dobrze się też sprawdzając różnego rodzaju kleje przemysłowe i zwykłe, przeznaczone do klejenia na gorąco. Przede wszystkim do klejenia skóry wykorzystuje się kleje wyprodukowane na bazie EVA. Jednak nie wszystkie kleje z tej szerokiej rodziny będą się tak samo nadawać do tego celu – dużo będzie tu zależeć od ich parametrów technicznych. Producenci klejów przemysłowych z reguły dokładnie podają, jakie materiały mogą być danym rodzajem klejone, i dla zachowania odpowiedniej jakości połączeń należy się ich trzymać. Do łączenia skóry, a także tkanin i tekstyliów, bardzo dobrze się też będą nadawały kleje poliuretanowe. Mają one niższą temperaturę topnienia, a jednocześnie zapewniają estetyczne i trwałe spoiny.

Inne publikacje  Jak poprawnie zabezpieczyć podłogę drewnianą

kleje przemysłowe

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *