Klinkier najlepszy budulec na cegłę

W sklepach budowlanych można znaleźć wiele różnych rodzajów cegieł – tworzone są z różnych materiałów oraz mają przeróżne kształty i kolory. Są cegły formowane ręcznie i takie, których proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany. Które cegły są najlepsze? Czy klinkier to faktycznie optymalne rozwiązanie dla każdego?

Czym jest klinkier?

Klinkierem nazywa się potocznie cegły wykonywane z tego materiału. A klinkier to tak naprawdę tworzywo ceramiczne o spieczonym czerpie bez zeszkliwienia powierzchni. Klinkier otrzymywany jest przez wypalenie glin wapienno-żelazistych, żelazistych lub wapienno-magnezowych. Cegły klinkierowe wypala się w temperaturze do 1300 stopni Celsjusza, co pozwala na uzyskanie optymalnych właściwości dla tego materiału budowlanego. To, jakie dokładnie właściwości będzie miała cegła klinkierowa, w dużej mierze zależy od tego, ile tlenku wapiennego zawartych jest w glinie, z jakiej jest produkowany.

Jakie właściwości ma klinkier?

Klinkier ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest uznawany za jeden z najlepszych materiałów budowlanych. Jest przede wszystkim wysoce wytrzymały na zmienne warunki pogodowe. To powoduje, że chętnie wykorzystywany jest na zewnątrz – jako cegła elewacyjna czy element do wykańczania cokołów i parapetów zewnętrznych. Klinkier jest też wysoce odporny na wahania temperatur. W przeciwieństwie do tradycyjnych cegieł nie wymaga impregnacji.

Inne publikacje  Pierwsze sztućce dla najmłodszych

Wiele osób ceni cegły klinkierowe również za to, że nie rozwijają się na nich mikroorganizmy i są bardzo łatwe w czyszczeniu – do ich wyczyszczenia najlepiej używać myjek ciśnieniowych. Warto też podkreślić, że cegły klinkierowe charakteryzują się stosunkowo niską nasiąkliwością – na poziomie ok. 6%, gdzie nasiąkliwość tradycyjnych cegieł plasuje się na poziomie ok. 20%.

Cegły z klinkieru są też bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na ich wykorzystanie w mocno eksploatowanych miejscach.

Co produkuje się z klinkieru?

Z klinkieru produkowanych jest kilka rodzajów cegieł, które na co dzień wykorzystywane są na budowach i do wykańczania wnętrz. Podstawowe rodzaje cegieł produkowanych z klinkieru to:

– cegła klinkierowa budowlana – ma wymiary takie same ja cegła zwykła pełna. Jest twarda i cechuje się niską nasiąkliwością. Jest odporna na ściskanie, bardzo niskie temperatury i niekorzystne warunki pogodowe. Nie płowieje;

– cegły kominowe – tworzone specjalnie do budowy kominów zewnętrznych;

– cegły kanalizacyjne – wykorzystywane do budowy elementów kanalizacji;

– cegły drogowe – wykorzystywane do wykładania powierzchni parkingów, magazynów, kanałów ściekowych oraz placów fabrycznych;

– kształtki podokienne – wykorzystywane w głównej mierze do tworzenia parapetów zewnętrznych i zewnętrznych elementów wykończeniowych przy stolarce okiennej;

– płytki podłogowe – do użytku wewnętrznego i zewnętrznego – wykańczania powierzchni podłogowych;

Inne publikacje  Zalety drewnianego domu.

– cegły licówkowe – wykorzystywane jako cegła elewacyjna i do wykańczania cokołów.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *