Na co uważać przy montażu oświetlenia LED?

 

 

Technologia LED ma wiele zalet, ale podczas jej montażu musimy wykazać się sporą wiedzą. Jeżeli jesteśmy oświetleniowymi laikami, poprośmy o pomoc specjalistę. Instalacja oświetlenia LED nie jest taka prosta, na jaką wygląda i stosunkowo łatwo jest niechcący uszkodzić diody. Zanim zabierzemy się do pracy, kupmy akcesoria oświetleniowe i przeczytajmy instrukcję obsługi.

Czym jest oświetlenie ledowe?

Diody elektroluminescencyjne (LED) znajdują wszechstronne zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym i użytkowym. Instalując tego typu lampy, możemy stworzyć ciekawe kompozycje. Lampy LED zużywają mało energii. Ponadto, nie wydzielają promieniowania ultrafioletowego UV, które powoduje m.in. blaknięcie kolorów oświetlanych przedmiotów oraz promieniowania podczerwonego IR powodującego nagrzewanie się powierzchni.

Jak zainstalować diody LED? Kupujemy akcesoria oświetleniowe

Instalując oświetlenie ledowe musimy uważać na elektrostatykę. Elementy są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, więc zanim dotkniemy diody led, rozładujmy ładunek elektrostatyczny naszego ciała, dotykając uziemionego, metalowego przedmiotu (np. kranu czy kaloryfera). Taśmy LED są zazwyczaj pakowane w specjalne torby zapobiegające powstawaniu ładunków elektrostatycznych. Nie wyciągajmy ich bez potrzeby. Zadbajmy także o najwyższą wilgotność powietrza podczas montażu, gdyż zmniejsza ona skłonność materiałów do elektryzowania się. W sklepach z akcesoriami oświetleniowymi możemy kupić specjalne opaski odprowadzające ładunki. Opaskę taka zakłada się na rękę i za pomocą elastycznego przewodu podpina do uziemienia. Zwróćmy uwagę także na prowadzenie przewodów – muszą być prowadzone w pionie lub poziomie, ale nigdy na skos.

Inne publikacje  Meble z klasą

Jakie akcesoria oświetleniowe będą potrzebne?

Dla oświetlenia LED należy stosować zasilacze mające dobrą stabilizację napięcia, zabezpieczenie przeciwzwarciowe oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Warto również zwrócić uwagę, czy zasilacz posiada zabezpieczenie termiczne, które bezpiecznie wyłączy urządzenie w przypadku przegrzania. Kupmy urządzenie o odpowiedniej mocy. W sklepach z akcesoriami oświetleniowymi kupimy także sterowniki i ściemniacze. Do oświetlenia LED możemy stosować wyłącznie zasilacze oraz sterowniki wysokiej jakości, posiadające zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Kupmy także przewody o odpowiednim przekroju. Jeżeli źle dobierzemy średnice przewodu, to kabel może się przepalić, a nawet jeśli tak się nie stanie, moc lampy będzie zbyt mała.

Instalując oświetlenie LED, zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by instalować źródło światła, to poprośmy o pomoc elektryka, który kupi akcesoria oświetleniowe
i wykona za nas brudną robotę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *