Rodzaje cegieł podłogowych

Bez względu na rodzaj pomieszczenia, podłoga jest jednym z najważniejszych jego elementów
i może być prawdziwą ozdobą. Musi więc być wytrzymała, łatwa do utrzymania w czystości
i odporna na ścieranie, ale powinna też cieszyć oko. Wszystkie wymogi spełniają posadzki wykonane z cegły podłogowej, która jest niezwykłym materiałem wykończeniowym.

Jaką cegłę podłogową możemy wykorzystać?

Na podłogi wykorzystuje się cegłę zwykłą, cegłę licową, a także cegłę budowlaną klinkierową
i klinkierowe płytki posadzkowe. Cegła zwykła pełna jest materiałem bardzo trwałym i odpornym. Na podłodze, w przeciwieństwie do murowania ścian, można ułożyć cegły w dowolny sposób, podobnie jak klepkę. Można też wykorzystać wątki, czyli wiązania, jakie stosuje się w murarce. Cegła klinkierowa jest twardszą cegłą podłogową, ma także większą wytrzymałość na uderzenia i ściskanie. Jej nasiąkliwość wynosi niecałe 6%, co, w porównaniu z cegłą tradycyjną (nasiąkliwość na poziomie 22%) czyni ją bardziej odporną na wilgoć, mróz, a także korozję chemiczną, grzyby, mchy i glony. Oprócz tego jest niepalna i stanowi dobrą izolację akustyczną. Ponadto, mniej się brudzi i łatwiej się ją czyści. Posadzkowe płytki klinkierowe mają zbliżone właściwości do klinkierowej cegły podłogowej, ale są cieńsze i lżejsze. Cegły i płytki klinkierowe klei się na podłożu betonowym na zaprawy klejowe elastyczne i fuguje zaprawą murarską do klinkieru.

Inne publikacje  Gdzie nie pasują gładzie szpachlowe?

Czy warto stosować cegłę podłogową?

Cegła podłogowa to dobre rozwiązanie na nietypową, ale charakterystyczną i bardzo mocną podłogę. Cegła nadaje rustykalnego klimatu, a zarazem ociepla pomieszczenie. Nawet nowa podłoga wygląda bardzo szlachetnie. Świetnie prezentuje się w zestawieniu z wnętrzem urządzonym w stylu rustykalnym, śródziemnomorskim czy loftowym. Cegła bowiem świetnie łączy się z innymi materiałami: drewnem, kamieniem, betonem, metalem i szkłem. Mrozoodporną cegłę podłogową można układać na zewnątrz i wewnątrz domów, co pozwala połączyć na przykład wychodzący na ogród taras z pokojem dziennym czy jadalnią. W ten sposób optycznie powiększymy przejście domu. Co bardzo ważne, z cegły szybko usuniemy piasek czy błoto, a drobne kamienie jej nie uszkodzą. Cegła podłogowa wolno się ogrzewa, ale zatrzymuje ciepło na długo. Co bardzo ważne, można pod nią instalować ogrzewanie podłogowe. Nie można zapomnieć o tym, że cegła jest bardzo trwała i jeśli wyłożymy nią podłogę na przykład w kuchni, na pewno posłuży kilku pokoleniom. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i odcieni cegieł, od ziemistych przez czerwone aż po zielonkawe i szare. Musimy pamiętać o tym, że cegła podłogowa jest ciężka i wymaga podłoża zdolnego przenosić duże obciążenia, dlatego podłogi z cegły zwykłej i klinkierowej mogą być układane tylko na parterach
i w piwnicach domów.

Cegłę podłogową można ostrożnie pastować, impregnować olejem lnianym lub woskować i to doskonale ją zabezpieczy przed szkodliwym upływem czasu. Ten jest dla cegły bardzo łaskawy, więc jeśli chcemy mieć trwałą, piękną i oryginalną podłogę, wybierzmy właśnie ten materiał.

Inne publikacje  Znajdź z nami dobrego malarza

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *